Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje

Odnawialne źródła energii a przepisy prawne

bieżące ponad rok temu    10.05.2022
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Odnawialne źródła energii a przepisy prawne portal energia

Duży potencjał odnawialnych źródeł energii sprawia, że mogą one stać się remedium na kryzys energetyczny związany z dostępem do surowców. W Polsce coraz więcej osób prywatnych i firm decyduje się na to rozwiązanie, choć nasz kraj, chcąc dorównać państwom Zachodu, ma wciąż jeszcze wiele do zrobienia w tym zakresie. Ważnym elementem pomagającym wykorzystać potencjał OZE są stosowne przepisy. Jak przedstawia się to zagadnienie w prawie polskim?

Ustawa o OZE z 2015 roku

20 lutego 2015 roku weszła w życie Ustawa o odnawialnych źródłach energii. Obowiązuje ona do dziś, choć od tego czasu ustawodawca wprowadził kilka nowelizacji. Dokument definiuje różne pojęcia, takie jak odnawialne źródła energii, ale również mikroinstalacje, biomasa pochodzenia rolniczego, biowęgiel oraz inne terminy. Ustawa określa też m.in. zasady opodatkowania elektrowni wiatrowych oraz zasady systemu aukcyjnego wraz z definicjami tzw. koszyków.

Przepisami ustawy wprowadzono również opłatę OZE. Stawka opłaty OZE, czyli cena energii elektrycznej dla firm i osób prywatnych będących odbiorcami prądu, jest określana każdego roku przez prezesa URE. Koszt ten wiąże się ze wsparciem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł w instalacjach OZE oraz wynika z działania w naszym kraju mechanizmów wspierających wysoki udział „zielonej energii” w polskim miksie energetycznym. W 2022 roku opłata OZE wynosi 90 groszy za MWh.

Obecnie konsultowany jest projekt nowelizacji ustawy, zakładający m.in. utworzenie Krajowego Punktu Kontaktowego OZE, regulacje w zakresie klastrów energii czy też wprowadzenie do przepisów definicji biometanu.

Nie tylko Ustawa o OZE

Ustawa o OZE nie jest jednak jedynym dokumentem dotyczącym tematyki odnawialnych źródeł energii. Zanim weszła ona w życie, definicję OZE określała Ustawa Prawo energetyczne z 1997 roku (wraz z późniejszymi zmianami). Kwestie dotyczące odnawialnych źródeł energii częściowo regulowały również takie dokumenty jak Ustawa o biokomponentach i biopaliwach ciekłych z 2007 roku, Ustawa Prawo ochrony środowiska z 2001 roku, a nawet Ustawa Prawo budowlane z 1994 roku.

Artykuł partnera

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza