baza firm
zobacz firmyz branży
energetycznej
ogłoszenia
poznaj ofertęfirm i użytkowni-
ków serwisu
newsy
dowiedz sięco dzieje
się w branży
forum
poznaj opiniespecjalistów
i uzytkowników
kalkulatory
wylicz kosztyalternatywnych
źródeł energii
Jeśli zapomniałeś(aś) hasło podaj swój adres e-mail, który podałeś(aś) przy rejestracji. Następnie zaproponuj nowe hasło.
Link aktywacyjny zostanie wysłany na adres e-mail.
bieżące |
ponad rok temu
10.05.2022 Artur Borkowski komentarzy 0 ocen 0 (0%) |
A A A |
Duży potencjał odnawialnych źródeł energii sprawia, że mogą one stać się remedium na kryzys energetyczny związany z dostępem do surowców. W Polsce coraz więcej osób prywatnych i firm decyduje się na to rozwiązanie, choć nasz kraj, chcąc dorównać państwom Zachodu, ma wciąż jeszcze wiele do zrobienia w tym zakresie. Ważnym elementem pomagającym wykorzystać potencjał OZE są stosowne przepisy. Jak przedstawia się to zagadnienie w prawie polskim?
20 lutego 2015 roku weszła w życie Ustawa o odnawialnych źródłach energii. Obowiązuje ona do dziś, choć od tego czasu ustawodawca wprowadził kilka nowelizacji. Dokument definiuje różne pojęcia, takie jak odnawialne źródła energii, ale również mikroinstalacje, biomasa pochodzenia rolniczego, biowęgiel oraz inne terminy. Ustawa określa też m.in. zasady opodatkowania elektrowni wiatrowych oraz zasady systemu aukcyjnego wraz z definicjami tzw. koszyków.
Przepisami ustawy wprowadzono również opłatę OZE. Stawka opłaty OZE, czyli cena energii elektrycznej dla firm i osób prywatnych będących odbiorcami prądu, jest określana każdego roku przez prezesa URE. Koszt ten wiąże się ze wsparciem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł w instalacjach OZE oraz wynika z działania w naszym kraju mechanizmów wspierających wysoki udział „zielonej energii” w polskim miksie energetycznym. W 2022 roku opłata OZE wynosi 90 groszy za MWh.
Obecnie konsultowany jest projekt nowelizacji ustawy, zakładający m.in. utworzenie Krajowego Punktu Kontaktowego OZE, regulacje w zakresie klastrów energii czy też wprowadzenie do przepisów definicji biometanu.
Ustawa o OZE nie jest jednak jedynym dokumentem dotyczącym tematyki odnawialnych źródeł energii. Zanim weszła ona w życie, definicję OZE określała Ustawa Prawo energetyczne z 1997 roku (wraz z późniejszymi zmianami). Kwestie dotyczące odnawialnych źródeł energii częściowo regulowały również takie dokumenty jak Ustawa o biokomponentach i biopaliwach ciekłych z 2007 roku, Ustawa Prawo ochrony środowiska z 2001 roku, a nawet Ustawa Prawo budowlane z 1994 roku.
Artykuł partnera
+ | 0 głosów: 0 (0%) 0 | - |
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). | dodaj komentarzbądź pierwszy! |
Projekt i wykonanie: Agencja reklamowa IdealMedia Partnerzy: Studnie glebinowe Zaloguj do poczty: poczta.portalenergia.pl
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013
|