Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje

Odnawialne źródła energii

bieżące ponad rok temu    11.04.2016
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Odnawialne źródła energii portal energia

Odnawialne źródła energii to temat, który przewija się w mediach od pewnego czasu. Wzrost świadomości na temat ochrony środowiska i postaw proekologicznych, przyczynił się do szukania alternatywnych źródeł energii dla paliw kopalnych. W Polsce energia uzyskiwana z odnawialnych źródeł energii zaspokaja około 5% ogólnego zapotrzebowania na energię. Dzięki działaniom organów państwowych mających na celu propagowanie mikroinstalacji OZE z roku na rok wskaźnik ten wzrasta. Czym są właściwie odnawialne źródła energii i jak z nich korzystać?

Definicja OZE

Odnawialne źródła energii to takie, których wykorzystanie nie wiąże się z ich długotrwałym deficytem. Dzięki temu, że ich zasoby odnawiają się w dość krótkim czasie, można z nich korzystać nieprzerwanie i bez szkody dla środowiska. Źródłami energii odnawialnej są prądy i pływy morskie, wiatr, promieniowanie słoneczne oraz geotermia. Energię odnawialną uzyskuje się również podczas spalania biomasy i biogazu.

Rodzaje instalacji OZE

W zależności od wybranego źródła energii odnawialnej możemy wyróżnić kilka instalacji. Do uzyskiwania energii z promieniowania słonecznego wykorzystuje się przydomowe elektrownie słoneczne oparte na systemach fotowoltaicznych. Panele fotowoltaiczne montuje się na dachach budynków lub w ich sąsiedztwie na poziomie gruntu. Panele mają za zadanie skupiać energię promieniowania słonecznego i zamieniać ją na prąd o natężeniu stałym. Następnie uzyskany prąd jest przekształcany w prąd o natężeniu zmiennym dostosowanym parametrami do prądu z sieci energetycznej. Instalacje fotowoltaiczne są bardzo wygodne, działają bezobsługowo, a poszczególne podzespoły objęte są długoletnią gwarancją.

Do wykorzystania energii pochodzącej z wiatru należy zastosować przydomową elektrownię wiatrową. Instalacja składa się z turbin wiatrowych, które przekształcają energię wiatru w energię elektryczną. W przypadku mikroelektrowni wiatrowych trzeba brać pod uwagę ukształtowanie powierzchni i obecność w sąsiedztwie dużych brył, które mogłyby uniemożliwiać prawidłowy przepływ wiatru.

Trzecim rodzajem instalacji są źródła ciepła opalane biomasą. Z danych wynika, że biomasa jest głównym źródłem uzyskiwania energii z odnawialnych źródeł, jeśli chodzi o nasz kraj. Nowoczesne kotły są praktycznie bezobsługowe. Paliwo w postaci biomasy jest dostarczane automatycznie, ponadto automatycznie odbywa się również czyszczenie palników i odpopielanie.

Zalety korzystania z odnawialnych źródeł energii

Odnawialne źródła energii (http://www.prosument-oze.eu/odnawialne-zrodla-energii.html) mają wiele zalet. Dla zwolenników ochrony środowiska najważniejszy będzie fakt, że podczas produkcji energii z OZE, praktycznie nie dochodzi do uwalniania szkodliwych związków do atmosfery. Dzięki temu można również ograniczyć emisję CO2. Elektrownie słoneczne i wiatrowe nie zużywają wody, nie emitują zanieczyszczeń, a w przypadku paneli fotowoltaicznych odchodzi również kłopot ze składowaniem zużytych paneli, ponieważ są one całkowicie biodegradowalne.

Niewątpliwe ważne są też korzyści ekonomiczne. Korzystanie z mikroinstalacji OZE pozwala na częściowe lub nawet całkowite uniezależnienie się od dostaw energii z elektrowni, a co za tym idzie pozwala zaoszczędzić pieniądze wydatkowane na rachunki za prąd. W przypadku produkcji nadwyżek energii, zakład energetyczny z którym klient podpisał umowę, ma obowiązek odkupić te nadwyżki po cenie gwarantowanej i wyższej niż cena rynkowa. Na mikroinstalacjach OZE można więc również zyskać.

Świadomość ludzi odnośnie ochrony środowiska, w którym żyją przyczynia się do propagowania postaw proekologicznych, a korzystanie z odnawialnych źródeł energii z pewnością do takich należy. 

Artykuł partnera serwisu.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza