Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje

O czym warto pamiętać przy wyborze sprzedawcy energii elektrycznej?

bieżące ponad rok temu    2.06.2015
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
O czym warto pamiętać przy wyborze sprzedawcy energii elektrycznej? portal energia

Opłaty za energię elektryczną stanowią istotną pozycję w domowych budżetach. Można jednak te koszty istotnie zmniejszyć, np. zmieniając sprzedawcę prądu. Taką możliwość mamy od 2007 roku.

Z liberalizacji rynku energii w pierwszym etapie korzystały przede wszystkim duże przedsiębiorstwa przemysłowe wykorzystujące znaczną ilość energii. To o takich kluczowych klientów walczyli sprzedawcy. Z czasem zwrócono uwagę również na sektor MSP, a także odbiorców detalicznych, czyli gospodarstwa domowe. Zanim jednak podejmie się decyzję o zmianie dostawcy energii elektrycznej, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, aby zmiana przekładała się na realne oszczędności w domowych wydatkach.

Dokonując zmiany sprzedawcy energii, trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach związanych z prawami konsumentów. Przede wszystkim zmiana sprzedawcy jest bezpłatna – żaden podmiot gospodarczy nie ma prawa pobierać opłat od klienta za sam fakt wyboru nowego dostawcy prądu. Przeglądając umowę z nowym sprzedawcą, warto przeczytać dokładnie wszystkie jej postanowienia, nie skupiając się jedynie na cenie energii. Chodzi tu m.in. o sposoby i opcje płatności, terminy wnoszenia opłat, czas obowiązywania umowy oraz okres i tryb jej wypowiedzenia. Warto też pamiętać, że nawet po kilkukrotnej zmianie, gdy nie jesteśmy zadowoleni ze świadczonych usług danego podmiotu, mamy prawo powrócić do swojego „pierwotnego” sprzedawcy. Ma on wówczas obowiązek podpisania z nami umowy.

Do momentu wejścia w życie nowych przepisów dystrybutor i sprzedawca byli jednym podmiotem, od którego odbiorcy kupowali energię elektryczną oraz usługę jej dystrybucji, czyli dostarczenia do domu lub firmy. Zmiany wymusiły na sprzedawcach konieczność wprowadzenia konkurencyjnych cen w celu zdobycia klientów.

Zasada TPA

Zasada TPA (z ang. Third Party Access — Dostęp Trzeciej Strony) została określona w Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady Europy nr 96/92/EC z 19 grudnia 1996 roku. Umożliwia ona swobodny dostęp odbiorcy energii elektrycznej przyłączonego do sieci OSD do ofert poszczególnych sprzedawców. Ta zasada pozwala także sprzedawcom energii oferować swoje produkty dowolnej grupie klientów – niezależnie od ich lokalizacji i miejsca przyłączenia do sieci OSD.

Zgodnie z tą zasadą klienci mają wybór pomiędzy licznymi sprzedawcami, a tym samym nie istnieje możliwość stosowania praktyk monopolistycznych. Naturalną konsekwencją takiego stanu rzeczy jest konieczność wprowadzania przez sprzedawców atrakcyjnych dla klienta cen.

Czym kierować się przy wyborze sprzedawcy energii elektrycznej?

Zmiana sprzedawcy energii może przynieść wymierne korzyści dla domowego budżetu. Procedura nie jest tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. Sprzedawcy, chcąc zdobyć klienta, często wiele formalności załatwiają bowiem w jego imieniu, między innymi rozwiążą umowę z dotychczasowym dostawcą. Najważniejszą kwestią przy zmianie sprzedawcy jest oczywiście kwestia ceny energii elektrycznej.Ponadto warto zwrócić uwagę na to, czy sprzedawca gwarantuje niezmienność stawek i jak długo będzie obowiązywała wybrana przez klienta taryfa. Sprzedawcy niekiedy dodatkowo dają klientom możliwość obniżenia kosztów np. poprzez korzystanie z energii po atrakcyjniejszych stawkach w określonych porach.

Konkurencja sprzedawców na rynku energetycznym powoduje, że warto przyjrzeć się poszczególnym ofertom, porównać je i wybrać tę, która będzie najkorzystniejsza dla budżetu i komfortu funkcjonowania gospodarstwa domowego.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza