Clima Komfort 2
ankieta nie istnieje
energia tradycyjna ››      Gaz płynny   (101) ››      Olej opałowy   (55) ››      Węgiel   (40) ››      Eko-groszek   (24) ››      Drewno   (42) ››      Pellet   (84) ››      Brykiet   (63) ››      Projektanci   (347) energia odnawialna ››      Pompy ciepła   (572) ››      Geotermia   (300) ››      Rekuperacja   (133) ››      Energetyka słoneczna   (499) ››      Biomasa, biogaz, biopaliwa   (203) ››      Energetyka wiatrowa   (85) ››      Odnawialne źródła energii   (169) ››      Projektanci   (486) ››      Promotorzy   (2) znajdź firmy w swoim regionie

Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

Nabór wniosków do PROSUMENTA aktywny dla samorządów

bieżące ponad rok temu    2.06.2014
Ewa Bielińska
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Nabór wniosków do PROSUMENTA aktywny dla samorządów portal energia

Od 26 maja br. ruszył nabór wniosków do programu "Prosument - linia dofinansowania z przeznaczeniem na zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii" dla samorządów. Wnioski należy kierować do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej za pośrednictwem Generatora Wniosków o Dofinansowanie (GWD).

Długo oczekiwany program wsparcia małych i mikroinstalacji OZE wystartował zgodnie z zapowiedziami w drugim kwartale 2014 roku. W pierwszej kolejności uruchomiony został dla samorządów i to przez nie możemy ubiegać się o dofinansowanie, w czerwcu zaś dotacje i niskooprocentowane pożyczki preferencyjne będą również udzielane poprzez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

W latach 2014-2015 uruchomiona zostanie część pilotażowa programu zakładająca trzy ścieżki udzielania dofinansowania, o łącznej wartości 300 mln zł, w tym:

  • 100 mln zł dla jednostek samorządu terytorialnego,
  • 100 mln zł dla wybranego w drodze postępowania przetargowego banku,
  • 100 mln zł dla WFOŚiGW.

Kolejne 300 mln zł przeznaczone zostanie w kolejnym roku na tę ścieżkę, która będzie rozwijać się najdynamiczniej.

Wnioski składane będą w trybie ciągłym do wyczerpania puli finansowej. W przypadku wcześniejszego wyczerpania środków Fundusz przewiduje dołożenie kolejnej transzy lub stworzenie innego projektu z dodatkowym budżetem.

Beneficjentami pomocy składającymi wnioski o dofinansowanie są jednostki samorządu terytorialnego. Beneficjenci dokonują wyboru obiektów do montażu instalacji na podstawie zgłoszeń od osób fizycznych posiadających prawo do dysponowania budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym, wspólnot lub spółdzielni mieszkaniowych zarządzających budynkami wielorodzinnymi. W momencie składania wniosku beneficjent musi posiadać wstępne umowy, określające m.in. warunki realizacji, finansowania, udostępniania nieruchomości dla celów instalacji i eksploatacji inwestycji oraz kontroli, z osobami fizycznymi, wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi (lista instalacji w budynkach stanowi załącznik do wniosku).

Dofinansowanie udzielane jest w formie pożyczki wraz z dotacją i wynosi łącznie do 100% kosztów kwalifikowanych instalacji, w tym w formie:

  • dotacji: 20-40% dofinansowania (zależnie od rodzaju instalacji),
  • pożyczki oprocentowanej na 1% w skali roku: na pozostałe koszty kwalifikowane.
  • Minimalna kwota wniosku na pożyczkę wraz z dotacją wynosi 1 mln zł.

Wsparciem objęte są przedsięwzięcia polegające na zakupie i montażu instalacji odnawialnych źródeł (6 rodzajów) do produkcji:

  • energii elektrycznej,
  • ciepła i energii elektrycznej (połączone w jedną instalację lub oddzielne instalacje w budynku), na potrzeby istniejących lub będących w budowie budynków mieszkalnych.

Więcej informacji o programie na stronie NFOŚiGW

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza
A2 - idealmedia dół