Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje
energia tradycyjna ››      Gaz płynny   (0) ››      Olej opałowy   (0) ››      Węgiel   (0) ››      Eko-groszek   (0) ››      Drewno   (0) ››      Pellet   (0) ››      Brykiet   (0) ››      Projektanci   (0) energia odnawialna ››      Pompy ciepła   (230) ››      Geotermia   (2) ››      Rekuperacja   (0) ››      Energetyka słoneczna   (0) ››      Biomasa, biogaz, biopaliwa   (0) ››      Energetyka wiatrowa   (0) ››      Odnawialne źródła energii   (1) ››      Projektanci   (0) ››      Promotorzy   (2) znajdź firmy w swoim regionie

Na czym polega projektowanie słupów kratowych?

bieżące 9 miesięcy temu    9.12.2021
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Na czym polega projektowanie słupów kratowych? portal energia

Napowietrzne linie energetyczne kojarzą się przeciętnemu człowiekowi przede wszystkim z konstrukcjami wsporczymi, które wyróżniają się w krajobrazie. Mają one tym większą wysokość, im wyższe napięcie jest przesyłane przez daną linię. Najbardziej charakterystyczne są wysokie słupy kratowe. Dowiedz się, jak wygląda i na czym polega ich projektowanie.

Czym jest słup kratowy i z czego wynika jego konstrukcja?

Skuteczny i bezpieczny przesył energii elektrycznej to jedno z największych wyzwań współczesnej cywilizacji. Nie jest to jednak proste zadanie, co wynika z wielu różnych czynników. Ze względów ekonomicznych najbardziej opłacalna jest budowa linii wysokiego napięcia – wówczas bowiem straty energetyczne związane z przesyłem są mniejsze. Im zaś wyższe napięcie, tym większa musi być odległość przewodów przesyłowych od gruntu. Ponadto konieczne jest zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy poszczególnymi przewodami ze względu na wytwarzane wokół nich pole elektromagnetyczne. To właśnie dlatego każdy słup kratowy ma tak charakterystyczną konstrukcję.

Występuje wiele wzorów słupów linii energetycznych. Są to słupy rurowe i kratowe różniące się parametrami w zależności od napięcia sieci, liczby torów i innych wymagań. Każdy z nich musi być bowiem przystosowany pod względem technicznym i wytrzymałościowym do prowadzenia przewodów danej linii napowietrznej. Odpowiedni projekt konstrukcji wsporczej pozwala również na optymalizację pola elektromagnetycznego w pobliżu linii elektroenergetycznej, co niejednokrotnie pozwala na uzyskanie oszczędności.

Na czym polega projektowanie słupów kratowych?

Projektowanie konstrukcji wsporczych linii elektroenergetycznych jest trudnym inżynierskim zadaniem wymagającym znajomości zagadnień z zakresu energetyki i budownictwa, a także polskich i europejskich norm. Polega przede wszystkim na odpowiednim dostosowaniu kształtu i parametrów słupów kratowych (lub rurowych) oraz układu przewodów energetycznych, aby zapewnić stabilność i bezpieczeństwo przesyłu przy możliwie niskich kosztach. Trzeba brać przy tym pod uwagę szereg czynników, w tym oddziaływania wynikające z czynników środowiskowych

Słupy kratowe można projektować, posługując się różnymi metodami i wyznacznikami. Wymaga to dokonywania obliczeń nośności, przemieszczeń i wielu innych czynników, a także odpowiedniego doboru elementów konstrukcji i materiałów. Bardzo ważnym elementem projektu jest też posadowienie konstrukcji wsporczej. Typowy słup 110 kV musi mieć odpowiednie fundamenty dobrane między innymi do parametrów gruntu na danym terenie. To bardzo złożone zagadnienie realizowane wyłącznie przez specjalistów z odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem. W praktyce projektowaniem słupów kratowych zajmują się projektanci linii energetycznych – wyspecjalizowane firmy zajmujące się realizacją przedsięwzięć dla firm z branży energetycznej.

Profesjonalne projektowanie słupów kratowych

Odpowiednia konstrukcja słupów kratowych jest ważniejsza, niż mogłoby się wydawać. Konstrukcje wsporcze są bowiem kluczowe dla zapewnienia stabilności, bezpieczeństwa i niezawodności przesyłu. Realizując jakiekolwiek przedsięwzięcie związane z energetyką, trzeba zwracać szczególną uwagę na dobór specjalistów pracujących przy projekcie i jego realizacji. Tylko wtedy można bowiem uzyskać oczekiwane rezultaty przy jednoczesnej optymalizacji kosztów, która zwykle jest bardzo istotna przy budowie linii energetycznych i innych podobnych konstrukcjach.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza