Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje

Katowice: Budynek pasywny ogrzewany ciepłem z ziemi

bieżące ponad rok temu    3.03.2014
Ewa Bielińska
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Katowice: Budynek pasywny ogrzewany ciepłem z ziemi portal energia

W katowickim Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum otwarto budynek pasywny, w którym zastosowano sondy geotermalne pozyskujące energię z wnętrza ziemi. W obiekcie będą prowadzone badania nad alternatywnymi źródłami energii.

Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum zajmuje się badaniami i promocją budownictwa energooszczędnego. Pod nowo otwartym budynkiem pasywnym zainstalowano m.in. sondy geotermalne, służące pozyskiwaniu energii na potrzeby ogrzewania i chłodzenia. Zastosowano tu pionowe odwierty o głębokości 50 m.

Obiekt wyposażony jest również w kolektory słoneczne na potrzeby ogrzania wody oraz ponad 400 modułów fotowoltaicznych do produkcji prądu. Wykorzystano ponadto system trackerów fotowoltaicznych – 36 modułów podążających za pozornym ruchem słońca. W rezultacie budynek zużywa ośmiokrotnie mniej energii do celów grzewczych.

Co więcej, katowicki budynek pasywny posiada rozwiązania generujące maksymalną oszczędność energii, takie jak żaluzje fasadowe zatrzymujące przenikanie promieni słonecznych i zabezpieczające pomieszczenia przed nagrzaniem; system odzyskiwania ciepła z wywiewanego powietrza, oraz system zarządzania BMS.

W tym nowoczesnym i ekologicznym budynku będą prowadzone badania nad alternatywnymi źródłami energii i energooszczędnością. Funkcjonuje tu: laboratorium właściwości cieplnych budynków, laboratorium inteligentnych sieci energetycznych, a także laboratorium do prowadzenia testów na materiałach budowlanych pod kątem odporności na czynniki klimatyczne.

Powierzchnia użytkowa pięciokondygnacyjnego budynku wynosi 7,5 tys. m kw. Koszt inwestycji to 35,8 mln zł.

Projekt budynku zdobył nagrodę Innowator Śląska 2012 oraz w 2013 roku nagrodę Komisji Europejskiej Green Building Award.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza