Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje
energia tradycyjna ››      Gaz płynny   (0) ››      Olej opałowy   (0) ››      Węgiel   (0) ››      Eko-groszek   (0) ››      Drewno   (0) ››      Pellet   (0) ››      Brykiet   (0) ››      Projektanci   (0) energia odnawialna ››      Pompy ciepła   (230) ››      Geotermia   (2) ››      Rekuperacja   (0) ››      Energetyka słoneczna   (0) ››      Biomasa, biogaz, biopaliwa   (0) ››      Energetyka wiatrowa   (0) ››      Odnawialne źródła energii   (1) ››      Projektanci   (0) ››      Promotorzy   (2) znajdź firmy w swoim regionie

Kable do stref ex, czyli jakie?

bieżące ponad rok temu    10.08.2020
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Kable do stref ex, czyli jakie? portal energia

Osoby, które choć odrobinę interesują się przemysłem ciężkim z całą pewnością słyszały o okablowaniu do tak zwanych stref ex. Wszystkim, dla których termin ten nie kojarzy się z zupełnie niczym przygotowaliśmy ten oto materiał, w ramach którego w pełniejszym stopniu przyjrzymy się temu niezwykle ciekawemu zagadnieniu.

Kable do stref ex noszą także w branży nazwę elektroenergetycznych kabli górniczych podwójnie ekranowanych. Są to produkty specjalnego przeznaczenia, które to znacznie ułatwiają górnikom pracę wiele metrów pod powierzchnią ziemi. Powstają one z wysoce wytrzymałych materiałów, dzięki czemu nawet ich ekspozycja na niekorzystne warunki atmosferyczne, środowiskowe, czy też na uszkodzenia mechaniczne nie jest w stanie wyłączyć ich z pracy. Jest to przede wszystkim zasługa implementacji podwójnego ekranu, a więc specjalnej, wzmacnianej powłoki powstającej typowo z miedzi lub metalu. To właśnie ona zabezpiecza użytkowników przed porażeniem prądem w przypadku utraty integralności strukturalnej przez okablowanie, a także zapewnia pełną ochronę przed ewentualnymi zakłóceniami elektromagnetycznymi, które mogłyby mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie urządzeń i maszyn stosowanych w kopalniach.

Cechą szczególną takich kabli zasilających jest także to, iż ich powłoka zewnętrzna powstaje z materiałów bezhalogenowych, a więc takich, które nie powodują generowania dużych ilości ciemnego, gryzącego dymu w przypadku zapłonu. Jak możemy się domyślić, głęboko pod ziemią, gdzie widoczność i tak pozostawia już wiele do życzenia, duże natężenie oparów mogłoby znacznie utrudnić lub nawet uniemożliwić przeprowadzenie akcji ratunkowej, co górnicy mogliby przepłacić zdrowiem lub życiem. Dbający o zadowolenie oraz optymalny stan zdrowia swoich pracowników właściciele kopalń podejmują z uwagi na ten fakt działania mające na celu modernizację stosowanego okablowania, dzięki czemu nawet w momencie, gdy dojdzie do zapłonu, możliwe będzie szybkie opuszczenie miejsca pracy przez tych dzielnych ekspertów, jako że pomiędzy nimi a wyjściem znajdzie się niemalże przezroczysty, niedrażniący oraz gwarantujący zadowalającą widoczność dym.

Kable do stref ex stosowane są przede wszystkim w obszarach kopalń, które to w najwyższym stopniu zagrożone są wybuchem metanu oraz pyłu węglowego. Charakteryzują się one także niezwykłą wręcz żywotnością, dzięki czemu możliwe jest wykorzystywanie ich choćby w najtrudniejszych warunkach przez wiele miesięcy lub nawet lat bez konieczności ich renowacji, konserwacji, czy wymiany na nowe. Zakup kabla górniczego najnowszej generacji to więc inwestycja nie tylko w możliwie jak najsprawniejsze funkcjonowanie danej kopalni, ale także w zdrowie i komfort pracy samych górników, którzy dzięki ich implementacji są w stanie wykonywać powierzone im zadania sprawniej, szybciej oraz mniejszym nakładem pracy. Niezwykle cieszy nas, że z roku na rok zyskują one na popularności i mamy wielką nadzieję, że sytuacja taka będzie miała miejsce nadal, natomiast liczba kopalń, w których w dalszym ciągu wykorzystywane jest okablowanie przestarzałe z poprzedniej epoki będzie drastycznie maleć.

Informacja prasowa.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza