Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje

Jakie systemy bezpieczeństwa powinien posiadać agregat prądotwórczy?

bieżące ponad rok temu    30.03.2018
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Jakie systemy bezpieczeństwa powinien posiadać agregat prądotwórczy? portal energia

Agregaty prądotwórcze, urządzenia służące do wytwarzania energii elektrycznej, są bardzo użytecznymi sprzętami. Pozwalają zasilać maszyny w razie awarii sieci albo w miejscach, gdzie nie mamy dostępu do przyłącza energetycznego, np. na placach budowy. W celu zapewnienia ich efektywnego działania i wyeliminowania możliwości nieprawidłowego użytkowania, wyposażone są w systemy bezpieczeństwa.

Wskaźniki stanów awaryjnych urządzenia

Ważnym elementem systemów bezpieczeństwa w agregatach prądotwórczych są wskaźniki stanów awaryjnych. Mogą wskazywać:

  • wysokie obroty silnika,
  • wysoką temperaturę płynu chłodzącego,
  • awarię baterii rozruchowej czy alternatora,
  • niski poziom oleju lub niskie ciśnienie,
  • wahania napięcia.
  • asymetrię faz.

Tego rodzaju systemy zabezpieczające mają chronić generator prądu oraz użytkowników, którzy z niego korzystają. W przeciwnym razie mogliby być narażeni np. na porażenie prądem, kiedy wystąpi awaria agregatu prądotwórczego.

Co więcej, agregaty mogą też być wyposażone w zabezpieczenia przeciążeniowe i wyłączniki różnicowo-prądowe. Prądnicę generatora z kolei chronią wyłączniki magnetyczno-termiczne. Aby uniknąć niewłaściwej eksploatacji, należy stosować się do instrukcji działania generatora oraz przestrzegać zasad bezpieczeństwa. To one są gwarancją bezpiecznego wykorzystania agregatu.

Stabilizacja napięcia gwarantująca żywotność urządzenia

Kluczowym systemem bezpieczeństwa w agregatach prądotwórczych jest system stabilizacji napięcia. To on zabezpiecza przed wahaniami napięcia, pozwala je stabilizować, a tym samym – zapewniać najwyższą jakość energii elektrycznej. Jakie mogą być skutki wahania napięcia? To pytanie skierowaliśmy do naszego eksperta z wypożyczalni sprzętu budowlanego i rusztowań Ramirent:

Kiedy agregat generuje prąd oraz zasila urządzenia, pojawiają się wahania. Mogą zaburzać funkcjonowanie odbiorników, a nawet powodować awarie sprzętu elektrycznego, jeśli jest wyczulony na takie czynniki. Odbiornik może nawet przestać działać i narazić nas na dodatkowe koszty. Dlatego właśnie stabilizacja napięcia w generatorach prądu jest tak istotna.

Rodzaje stabilizacji napięcia

W generatorach prądu mogą być zainstalowane różne rozwiązania służące stabilizacji napięcia. Zaliczają się do nich:

  • inwerter – najbardziej zaawansowany technologicznie, działa niezależnie od obrotów silnika agregatu. Błyskawicznie reaguje na zmiany obciążenia generatora, mogąc na czas reagować na zmiany napięcia,
  • cyklokonwertor – ma podobną efektywność, również w krótkim czasie stabilizuje wartość napięcia, zapewniając stałe, stabilne zasilanie,
  • I-AVR – jest inteligentnym, automatycznie działającym stabilizatorem napięcia, zapewniającym dłuższą żywotność odbiorników indukcyjnych,
  • D-AVR – cyfrowy regulator napięcia, unowocześniona wersja tradycyjnego AVR. W porównaniu do niego działa szybciej i efektywniej.

Informacja prasowa

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza