Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje

bieżące ponad rok temu    2.07.2011
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Jak zyskać na elektrowni wiatrowej? portal energia

Z racji faktu, że zasoby energii wiatrowej są niewyczerpane, korzystanie z nich jest nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne. Wiatr nigdy nie przestanie wiać, możemy więc instalować coraz to nowe urządzenia, wykorzystujące jego dobrodziejstwa. Zanim jednak zabierzemy się za to, warto rzucić okiem na dostępne możliwości, aby wiedzieć, które z rozwiązań jest dla nas najlepsze.

    Samo pojęcie turbiny wiatrowej odnosi się do urządzenia, zmieniającego pochodzącą z wiatru energię kinetyczną na pracę mechaniczną w postaci ruchu obrotowego wirnika. Ponieważ jej wytwarzanie nie wymaga spalania żadnego paliwa, energia wiatrowa jest ekologicznie czysta.

    Elektrownie wiatrowe są najbardziej opłacalne w miejscach, gdzie doprowadzenie energii okazuje się zbyt kosztowne. Dzięki nim, można w zasadzie całkowicie uniezależnić się od zakładów energetycznych. Doskonale sprawdza się połączenie w tak zwanym układzie hybrydowym wiatraka o małej mocy i fotoogniw (PV), zyskuje się bowiem energię z dwóch niezależnych źródeł.

    Pierwszym i najbardziej podstawowym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, są warunki wietrzności na danym terenie. Ściany lasu, wysokie budynki i inne tego typu formacje to tak zwane przeszkody wietrzne, które wpływają na efektywność działania systemów wietrznych. Z tego powodu największą zasadność mają instalacje wiatrowe w miejscach pozbawionych w/w przeszkód. Wynika to z prostej zależności: im więcej wiatru dotrze do danego miejsca, tym więcej energii wytworzą postawione tam wiatraki i , tym samym, tym szybciej koszta postawionej tam turbiny się zwrócą.

    Rzadkością są turbiny wiatrowe wyposażone w pionową oś obrotu- najczęściej instaluje się turbiny z poziomą osią, śmigłowe (ang. HAWT- Horizontal Axis Wind Turbines )- są one tańsze i o wiele bardziej wydajne w miejscach pozbawionych przeszkód wiatrowych. Na ich wydajność wpływa ilość łopat, kąt natarcia wiatru na nie oraz powierzchnia zataczania. Instalacja na terenach zurbanizowanych jest niewskazana z powodu emisji hałasu, z kolei mała wysokość znacząco zmniejsza ich wydajność (z powodu niższej prędkości zawirowań wiatru).
   
    W porównaniu z wyżej wspomnianymi, turbiny wyposażone w pionową osią obrotu (ang. VAWT- Vertical Axis Wind Turbines ) należą do rzadkości. Złożoność konstrukcji, a co za tym idzie również jej koszta, wydają się być najważniejszym tego powodem. Niska emisja hałasu sprawia, że turbiny VAWT świetnie sprawdzają się na terenach zurbanizowanych.
   
    W naszym kraju można się spotkać z konstrukcjami bardzo prostymi (np. łopaty wykonane z przepołowionej beczki lub rury), jednak ich wydajność jest bardzo niska, ponieważ wiatr naciera jednocześnie na łopatę „pchającą” i „wracającą”, co owocuje blisko 40 % strat. Dlatego też bardziej zaawansowane konstrukcje posiadają konfuzory, kierujące wiatr na łopatę „pchającą”, odcinając jednocześnie jego dopływ do „wracającej”.

    Za „serce” elektrowni wiatrowej uznać można turbinę- napędzany przez wiatr element wirujący. Tę z kolei podłącza się do prądnicy, pełniącą funkcję odbiornika. Generatory uzyskujące moce nominalne przy niewielkich obrotach są tu wskazane. Niskoobrotowość prądnicy wynika z ilości cewek w obwodzie stojana- im ich więcej, tym mniejsze obroty dla mocy nominalnej. Prądnice wyposażone w stojany z blach krzemowych mogą posiadać 24, 36, 54, 72, 108 i więcej cewek, przy czym wartości te uzależnione są od rodzaju turbiny: HAWT posiada 4, 36, 54, 72 cewki, a w VAWT stosowane są stojany 72, 108 i więcej cewek. Można się również spotkać z prądnicami typu „amerykana”, w których stojan składa się z kilkunastu zalanych żywicą cewek bez rdzenia magnetycznego, ich wydajność jest marginalna.

    Zużycie energii elektrycznej w skali roku to dla średniego gospodarstwa domowego około 3500 kWh. Większość z tego zużycia ma miejsce w godzinach popołudniowo- wieczornych, elektrowni wiatrowa pracuje zaś całą dobę, co należy również uwzględnić przy doborze jej mocy. Przy takich założeniach, elektrownia powinna produkować około 6000 kWh rocznie. Przy tym energia pozyskiwana w nocy, gdy nie pracuje żaden odbiornik, może zostać wykorzystana przykładowo do ogrzewania wody w bojlerze.

    Kwestia, która powinna nas zaprzątać w czasie doboru elektrowni wiatrowej to przede wszystkim jej wydajność, nie należy się więc przy tym spieszyć. Dokładne zaznajomienie się z dostępną na rynku ofertą oraz poprawki na powyższe wyliczenia pozwolą na dokonanie najlepszej decyzji.
 

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza