Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje
energia tradycyjna ››      Gaz płynny   (101) ››      Olej opałowy   (55) ››      Węgiel   (40) ››      Eko-groszek   (24) ››      Drewno   (42) ››      Pellet   (84) ››      Brykiet   (63) ››      Projektanci   (347) energia odnawialna ››      Pompy ciepła   (572) ››      Geotermia   (300) ››      Rekuperacja   (133) ››      Energetyka słoneczna   (499) ››      Biomasa, biogaz, biopaliwa   (203) ››      Energetyka wiatrowa   (85) ››      Odnawialne źródła energii   (169) ››      Projektanci   (486) ››      Promotorzy   (2) znajdź firmy w swoim regionie

Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

bieżące ponad rok temu    26.11.2015
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Jak usprawnić pracę wentylacji mechanicznej? portal energia

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Jest coraz popularniejszym rozwiązaniem, ponieważ pozwala zachować kompromis pomiędzy wysoką jakością powietrza w pomieszczeniach a oszczędnościami w zakresie strat energii.

Ważne czynniki

Sprawność wentylacji mechanicznej – czyli rekuperacji – jest uzależniona od wielu czynników. Dużą rolę odgrywa tu m. in. dobór odpowiedniej centrali wentylacyjnej i dostosowanie jej do indywidualnych potrzeb. Nie bez znaczenia jest również i montaż – ważne jest, by był wykonany profesjonalnie. Z tego też względu zadanie te należy zlecić firmie, której specjalizacją jest rekuperacja, np. w Katowicach czy innych dużych miastach znalezienie tego typu usług nie stanowi żadnego problemu.

Gruntowy wymiennik ciepła – w czym pomaga?

Funkcjonowanie wentylacji mechanicznej można ulepszyć dzięki gruntowemu wymiennikowi ciepła. Jego podstawowym zadaniem jest wstępna obróbka powietrza dostarczanego do rekuperatora – w ten sposób w okresie zimowym do pomieszczeń dostaje się cieplejsze powietrze, a latem chłodniejsze. Gruntowy wymiennik ciepła – jak zresztą sama jego nazwa wskazuje – korzysta z zasobów energetycznych zgromadzonych w ziemi. W gruncie na głębokości ok. 2 m temperatura jest stała bez względu na porę roku. Korzyści płynące z posiadania GWC są wyraźnie odczuwalne zwłaszcza wówczas, gdy:

 • fundamenty, ściany i dach budynku posiadają znakomitą izolację termiczną,
 • okna nie mają wywiewników i rozszczelnień,
 • możliwe jest odcięcie dopływu światła słonecznego do pomieszczeń – np. za sprawą zewnętrznych rolet.

Przy tej sposobności należy jednak pamiętać o tym, że nie w każdej sytuacji montaż GWC wchodzi w rachubę. Nie jest to realne, jeśli:

 • przydomowy teren jest nieduży lub zalesiony – zaleca się, by wymiary tego terenu wynosiły co najmniej 10 m x 20 m,
 • w projekcie nieruchomości został uwzględniony wpuszczany w grunt basen – dokładnie na tym obszarze, na którym można by było zamontować instalację z wymiennikiem ciepła.

Ponadto istotne są też takie przesłanki jak m. in.:

 • rodzaj gruntu – wymienniki najlepiej funkcjonują na gruntach mokrych i gliniastych,
 • umieszczenie GWC poniżej strefy przemarzania gruntu.

Rodzaje gruntowych wymienników ciepła

Wybór wymiennika ciepła musi się opierać o możliwości i potrzeby konkretnego budynku, a zatem w każdym przypadku jest to kwestia indywidualna. Jeśli chodzi o rodzaje wymienników, to dostępnych jest kilka opcji w postaci modeli:

 • płytowych,
 • rurowych,
 • żwirowych,
 • glikolowych.

Korzyści płynące z posiadania GWC

Gruntowe wymienniki ciepła posiadają wiele zalet, dla których warto rozważyć ich montaż. Mówi się tutaj o takich aspektach jak:

 • stały dopływ świeżego powietrza – jest ono dobrze przefiltrowane i pozbawione zbędnych zanieczyszczeń,
 • proekologia – GWC to doskonały sposób na korzystanie z dostępnej za darmo energii zarówno zimą, jak i latem,
 • oszczędność – co prawda sama inwestycja wiąże się z poniesieniem niemałych nakładów finansowych, ale w dłuższej perspektywie jest opłacalna, ponieważ przyczynia się do redukcji kosztów eksploatacji budynku.
+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza
A2 - idealmedia dół