Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje

bieżące ponad rok temu    26.11.2015
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Jak usprawnić pracę wentylacji mechanicznej? portal energia

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Jest coraz popularniejszym rozwiązaniem, ponieważ pozwala zachować kompromis pomiędzy wysoką jakością powietrza w pomieszczeniach a oszczędnościami w zakresie strat energii.

Ważne czynniki

Sprawność wentylacji mechanicznej – czyli rekuperacji – jest uzależniona od wielu czynników. Dużą rolę odgrywa tu m. in. dobór odpowiedniej centrali wentylacyjnej i dostosowanie jej do indywidualnych potrzeb. Nie bez znaczenia jest również i montaż – ważne jest, by był wykonany profesjonalnie. Z tego też względu zadanie te należy zlecić firmie, której specjalizacją jest rekuperacja, np. w Katowicach czy innych dużych miastach znalezienie tego typu usług nie stanowi żadnego problemu.

Gruntowy wymiennik ciepła – w czym pomaga?

Funkcjonowanie wentylacji mechanicznej można ulepszyć dzięki gruntowemu wymiennikowi ciepła. Jego podstawowym zadaniem jest wstępna obróbka powietrza dostarczanego do rekuperatora – w ten sposób w okresie zimowym do pomieszczeń dostaje się cieplejsze powietrze, a latem chłodniejsze. Gruntowy wymiennik ciepła – jak zresztą sama jego nazwa wskazuje – korzysta z zasobów energetycznych zgromadzonych w ziemi. W gruncie na głębokości ok. 2 m temperatura jest stała bez względu na porę roku. Korzyści płynące z posiadania GWC są wyraźnie odczuwalne zwłaszcza wówczas, gdy:

  • fundamenty, ściany i dach budynku posiadają znakomitą izolację termiczną,
  • okna nie mają wywiewników i rozszczelnień,
  • możliwe jest odcięcie dopływu światła słonecznego do pomieszczeń – np. za sprawą zewnętrznych rolet.

Przy tej sposobności należy jednak pamiętać o tym, że nie w każdej sytuacji montaż GWC wchodzi w rachubę. Nie jest to realne, jeśli:

  • przydomowy teren jest nieduży lub zalesiony – zaleca się, by wymiary tego terenu wynosiły co najmniej 10 m x 20 m,
  • w projekcie nieruchomości został uwzględniony wpuszczany w grunt basen – dokładnie na tym obszarze, na którym można by było zamontować instalację z wymiennikiem ciepła.

Ponadto istotne są też takie przesłanki jak m. in.:

  • rodzaj gruntu – wymienniki najlepiej funkcjonują na gruntach mokrych i gliniastych,
  • umieszczenie GWC poniżej strefy przemarzania gruntu.

Rodzaje gruntowych wymienników ciepła

Wybór wymiennika ciepła musi się opierać o możliwości i potrzeby konkretnego budynku, a zatem w każdym przypadku jest to kwestia indywidualna. Jeśli chodzi o rodzaje wymienników, to dostępnych jest kilka opcji w postaci modeli:

  • płytowych,
  • rurowych,
  • żwirowych,
  • glikolowych.

Korzyści płynące z posiadania GWC

Gruntowe wymienniki ciepła posiadają wiele zalet, dla których warto rozważyć ich montaż. Mówi się tutaj o takich aspektach jak:

  • stały dopływ świeżego powietrza – jest ono dobrze przefiltrowane i pozbawione zbędnych zanieczyszczeń,
  • proekologia – GWC to doskonały sposób na korzystanie z dostępnej za darmo energii zarówno zimą, jak i latem,
  • oszczędność – co prawda sama inwestycja wiąże się z poniesieniem niemałych nakładów finansowych, ale w dłuższej perspektywie jest opłacalna, ponieważ przyczynia się do redukcji kosztów eksploatacji budynku.
+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza