Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje
energia tradycyjna ››      Gaz płynny   (101) ››      Olej opałowy   (55) ››      Węgiel   (40) ››      Eko-groszek   (24) ››      Drewno   (42) ››      Pellet   (84) ››      Brykiet   (63) ››      Projektanci   (347) energia odnawialna ››      Pompy ciepła   (572) ››      Geotermia   (300) ››      Rekuperacja   (133) ››      Energetyka słoneczna   (499) ››      Biomasa, biogaz, biopaliwa   (202) ››      Energetyka wiatrowa   (85) ››      Odnawialne źródła energii   (168) ››      Projektanci   (485) ››      Promotorzy   (2) znajdź firmy w swoim regionie

Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

Jak ogrzewać komfortowo i oszczędnie? Kotły CO 5 klasy!

bieżące ponad rok temu    6.07.2018
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Jak ogrzewać komfortowo i oszczędnie? Kotły CO 5 klasy! portal energia

Dla wielu właścicieli domów sezon grzewczy stanowi duże wyzwanie finansowe. Istnieją jednak sposoby, by grzać tanio i równocześnie zapewnić komfortowe warunki w pomieszczeniach. Trzeba jednak zmienić stare nawyki i nabrać nowych przyzwyczajeń.

Co tanio to drogo

Tak mówi stare porzekadło i wiele w nim mądrości. Wystarczy porównać żywotność tanich chińskich wyrobów (najczęściej jednorazowych) z wyrobami wykonanymi przez polskich producentów. Co prawda zapłacimy za nie więcej, ale posłużą wielokrotnie dłużej nie zmieniając swoich właściwości. Podobnie jest w przypadku kotłów centralnego ogrzewania.

Stare proste kotły zasypowe co prawda były tanie, ale trzeba je było częściej wymieniać. Jednak ich największą wadą była mała efektywność i szkodliwość dla środowiska. W ciągu jednego sezonu grzewczego spalały kilka ton węgla więcej, co oczywiście przekładało się na większe koszty w sezonie grzewczym. Dodatkowo też wymagały pracochłonnej obsługi.

Efektywniejsze kotły z podajnikiem

Znacznie większy komfort obsługi zapewniają kotły centralnego ogrzewania z podajnikiem. Przede wszystkim są bardziej ekonomiczne ponieważ ich sprawność cieplna jest ok.20 % większa niż kotłów zasypowych, a to oznacza, że można kupić mniej opału. W większości przypadków przystosowane są do spalania opału wysokokalorycznego (ekogroszek, pellet) co daje dodatkowe oszczędności. O wyceny kotłów, warto pytać bezpośrednio u producentów (zapytaj o kotły CO na www.kotly-bialek.pl).

Ich obsługa jest bardzo prosta, wystarczy odpowiednio zaprogramować system, uzupełnić zasobnik raz na kilka dni. Automatyczny system sterowania będzie nadzorował cały proces spalania i zapewni domownikom optymalną temperaturę przez całą dobę. Niestety kotły te w większości wypadków nie spełniają wymagań normy PN EN 303-5:2012 oraz dyrektywy Ekodesing.

Kotły 5 klasy

Zgodnie z wprowadzonymi przepisami antysmogowymi do sprzedaży dopuszczone są tylko kotły spełniające normy 5 klasy. To całkowicie nowoczesne kotły o wysokiej sprawności cieplnej (90%) i w pełni zautomatyzowane. Dzięki zastosowaniu wysokiej technologii są nieszkodliwe dla środowiska, ilość wydalanych zanieczyszczeń jest minimalna. Dla właścicieli domowych kotłowni oznacza to co prawda konieczność zakupu nowego kotła (można uzyskać dofinansowanie nawet do 80%), ale w zamian za to zyskują czystsze powietrze, komfort użytkowania i niższe koszty ogrzewania w sezonie.

Artykuł partnera,

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza
A2 - idealmedia dół