Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje

Instalacja geotermalna na Węgrzech ogrzeje 32 tysiące domów

bieżące ponad rok temu    11.02.2013
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Instalacja geotermalna na Węgrzech ogrzeje 32 tysiące domów portal energia
fot. globenergia.pl

Instalacja geotermalna na Węgrzech ogrzeje 32 tysiące domów


Energia odnawialna wspomoże sieć ciepłowniczą węgierskiego miasta Miszkolc, zmniejszając emisję gazów cieplarnianych o 40 procent w porównaniu do poprzedniego systemu ogrzewania gazem. Dzięki instalacji geotermalnej produkowanych jest 660 000 – 1 000 000 gigadżuli energii na rok , a ciepło dostarczane jest do blisko 32 000 gospodarstw domowych oraz tysiąca budynków publicznych.


Trzy lata temu we wrześniu, rezultaty osiągnięte z pierwszego odwiertu przekroczyły oczekiwania, gdy okazało się, że jest to jeden z najlepszych odwiertów niskotemperaturowych w Europie. Posiada źródła o temperaturze 100 stopni Celsjusza na poziomie przepływu od 70 do 90 litrów na sekundę. Obecnie w okolicach Miszkolca powstało pięć odwiertów. Jest to największa geotermalna inwestycja w regionie.


Aby wspomóc miejski system ciepłowniczy, spółka ABB dostarczyła szeroki zakres produktów i rozwiązań, włączając w to silniki i napędy od 4 do 355 kilowatów, pompujących gorącą wodę. Transformatory suche i rozdzielnice średniego napięcia zostały zainstalowane w stacjach pomp oraz stacjach odbiorczych elektrowni geotermalnej. Fakt, że obecnie istnieje nowe źródło dla czystej energii cieplnej w Miszkolcu to dobra wiadomość dla mieszkańców miasta, w którym rekordowa temperatura zimą sięgnęła -35 stopni Celsjusza.


ABB ma nadzieję na współpracę z PannErgy w przyszłości, aby wspomóc firmę w osiągnięciu celu, jakim jest generowanie dużej ilości energii cieplnej i elektrycznej poprzez eksploatacje innych źródeł geotermalnych na terenie Węgier. PannErgy chce, aby jej instalacje osiągnęły wydajność na poziomie minimum 60-70 megawatów, dostarczając tym samym około 0,8 procent elektryczności na Węgrzech oraz zaopatrując co najmniej 70 000 gospodarstw domowych w ciepło.


Wykorzystywanie wody termalnej jako odnawialnego źródła energii jest nie tylko ekonomiczne, ale pozwoli miastu Miszkolc zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 33 000 ton rocznie. Węgry chcą, aby 14,65 procent krajowej energii pochodziło z OZE, co oznacza, że za 7 lat suma wartości energii uzyskanej ze źródeł geotermalnych ma sięgnąć 12 milionów gigadżuli. Obecnie projekt geotermalny w Miszkolcu stanowi 10 procent tej wartości.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza