Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje

Indie lepiej chronią klimat niż państwa UE

bieżące ponad rok temu    12.12.2014
Ewa Bielińska
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Indie lepiej chronią klimat niż państwa UE portal energia

9 grudnia - podczas konferencji klimatycznej ONZ w Limie została opublikowana dziesiąta odsłona globalnego indeksu ochrony klimatu, opracowanego przez Germanwatch i Climate Action Network (CAN) Europe. Indyjskie działania na rzecz ochrony klimatu zostały uznane za lepsze od niektórych europejskich, w tym w Austrii, Holandii i Polsce - informuje serwis EurActiv.pl.

Indie mają bardzo niski poziom emisji CO2 w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Jednak łączna ilość emisji wzrosła w ciągu ostatnich pięciu lat o ok. 40%. Pomimo, że kraj przedstawił nowy program w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, to jednak sektor węglowy gwałtownie się rozwija.

Indie uplasowały się na 31. z 58 miejsc w indeksie ochrony. Te 58 państw odpowiada za ponad 90 proc. emisji CO2 związanych z energią. Znajdują się więc wyżej niż Finlandia (32. miejsce), Łotwa (33.), Chorwacja (34.), Grecja (35.), Austria (36.), Polska (40.), Bułgaria (41.), Holandia (42.) i Estonia (46.).

Holandia spadła o osiem pozycji w porównaniu z ubiegłym rokiem, natomiast Austria o pięć. Emisje dwutlenku węgla w Austrii nie maleją i bardzo prawdopodobne, że kraj nie podoła dostosowaniu się do celów obniżenia emisji zawartych w pakiecie klimatyczno-energetycznym na 2020 r. (więcej TUTAJ). Jest to także jedno z nielicznych państw UE, które nie wniosło swojego wkładu w ONZ-owski Fundusz Zielonego Klimatu, który ma pomagać państwom rozwijającym się przestawiać się na gospodarkę niskoemisyjną (UE jest największym donatorem na rzecz FZK).

Spadek Holandii spowodowany jest przechodzeniem przemysłu na tańszą energię pozyskiwaną z węgla kamiennego i brakiem postępów w działaniach na rzecz wydajności odnawialnych źródeł energii. Mimo to, zgodnie z opinią ekspertów, Holandia spełni postawione przez UE cele klimatyczne do 2020 r.

Globalny indeks ochrony klimatu

Około 300 ekspertów z całego świata przyczyniło się do powstania indeksu. Brane są w nim pod uwagę poziomy emisji CO2 w poszczególnych krajach oraz efektywność polityki energetycznej i klimatycznej. Spośród państw członkowskich najniżej uplasowała się Estonia (46.). Znajduje się ona poniżej Chin (45.) i Stanów Zjednoczonych (44.).

Dania (4.), Szwecja (5.), Wlk. Brytania (6.) to państwa, które w indeksie wypadły najlepiej (pierwszych trzech miejsc nie przyznano). Wszystkie trzy kraje znacznie zmniejszyły emisje dwutlenku węgla, np. Szwecja w ciągu ostatnich pięciu lat - o 70 proc.

Francja podobnie jak w zeszłym roku zajęła miejsce 12., a Niemcy - 22. Niemcy są również jednym z  największych emitentów dwutlenku węgla spośród państw ujętych w rankingu.

„Wiele krajów UE zajęło w tym roku wysokie miejsca, ale inne - jak Polska (40.) czy Bułgaria (41.) - usytuowały się tak nisko z powodu przeciwstawianiu się dalszym, ambitniejszym działaniom na rzecz ochrony klimatu zarówno na poziomie kraju, jak i UE” powiedział Wendel Trio, dyrektor CAN Europe

Światowe emisje dwutlenku węgla

Twórcy raportu podkreślają, że na świecie tworzy się pozytywny trend na rzecz ochrony klimatu. „Wzrost emisji zwolnił, a odnawialne źródła energii szybko zyskują popularność ze względu na zmniejszenie kosztów i ogromne inwestycje”- mówi Jan Burck z Germanwatch, NGO specjalizującego się w krajach rozwijających się.

W ostatnim miesiącu Chiny i USA ogłosiły przełomowy plan redukcji gazów cieplarnianych w oparciu o pakiet klimatyczno-energetyczny na rok 2030. Podnosi to nadzieję  na globalne porozumienie na konferencji klimatycznej COP21 w Paryżu w 2015 r. (więcej TUTAJ).

Kanada i Australia

Kanada (58.) i Australia (60.) zajęły dwa najniższe spośród krajów rozwiniętych miejsca w rankingu (ostatnia, 61., jest Arabia Saudyjska). Wypadły więc gorzej niż Rosja (56.) i Iran (57.). Zgodnie z raportem nowy, konserwatywny rząd Australii wycofuje się z polityki klimatycznej. Kanada natomiast poczyniła „znikomy lub żaden” postęp w polityce klimatycznej.

Maroko (9.) znalazło się w pierwszej dziesiątce rankingu po raz pierwszy. Jest to najlepszy wynik spośród państw rozwijających się. Maroko postawiło na realizację ambitnych celów w zakresie energii odnawialnej i zwiększenie liczby projektów solarnych i wiatrowych. Raport dodaje również, że Maroko jest jednym ze światowych liderów w promowaniu energii odnawialnej. (jg)

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza