Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje

Ile kosztują technologie OZE?

bieżące ponad rok temu    8.10.2012
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Ile kosztują technologie OZE? portal energia
fot. en.wikipedia.org

Ile kosztują technologie OZE?

W przedstawionym przez Ministerstwo Gospodarki projekcie ustawy o odnawialnych źródłach energii znalazło się zestawienie kosztów poszczególnych rodzajów technologii OZE.

Elektrownia wiatrowa na lądzie kosztuje obecnie 6,2 milionów złotych przy mocy 1 megawata, jednak co rok ma następować spadek tych kosztów o 1 procent. Z kolei ta sama elektrownia na morzu ma koszt 13,5 miliona złotych i spadek cen wynieść ma 3 procent. Małe instalacje wiatrowe kosztować będą 8 milionów złotych i spadek cen będzie taki sam jak w elektrowniach morskich.

Jak sprawa wygląda w przypadku biogazowni? Instalacja 1 megawata wynieść ma 16 milionów złotych i corocznie ma następować spadek tej ceny o 1 procent. Koszt instalacji biomasowej to 16 milionów złotych, a spadek kosztów ma mieć taki sam wskaźnik jak w biogazowej. W energetyce wodnej sprawa wygląda następująco – instalacje do 10 megawatów wynoszą 16 milionów złotych, powyżej – około 35 milionów złotych i jak w większości instalacji, spadek tych cen to 1 procent rocznie. Fotowoltaika kosztuje 9 milionów złotych dla instalacji mniejszych niż 75 kilowatów oraz 7,5 milionów złotych dla tych powyżej 75 kilowatów, a corocznie te kwoty mają się zmniejszać o 5 procent. Koszty kolektorów słonecznych wraz z ich montażem i zakupem mają się obniżać z 2600 złotych do 1800 złotych w latach 2015 – 2020. Pompy ciepła kosztują obecnie około 4 milionów złotych za 1 megawat, ich cena ma się obniżać co roku o 2 procent. Instalacje geotermalne pociągają za sobą koszty około 6,8 milionów złotych, jednak corocznie ma następować spadek tych kosztów także o 2 procent.

Z powyższych informacji wynika więc, że najtańsza jest lądowa energetyka wiatrowa, najdroższa zaś energetyka wodna o mocy powyżej 10 megawatów.  

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza