Clima Komfort pompy ciepła
ankieta nie istnieje
energia tradycyjna ››      Gaz płynny   (101) ››      Olej opałowy   (55) ››      Węgiel   (40) ››      Eko-groszek   (24) ››      Drewno   (42) ››      Pellet   (84) ››      Brykiet   (63) ››      Projektanci   (347) energia odnawialna ››      Pompy ciepła   (572) ››      Geotermia   (300) ››      Rekuperacja   (133) ››      Energetyka słoneczna   (499) ››      Biomasa, biogaz, biopaliwa   (203) ››      Energetyka wiatrowa   (85) ››      Odnawialne źródła energii   (169) ››      Projektanci   (486) ››      Promotorzy   (2) znajdź firmy w swoim regionie

Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

Historia powstania żarówki

bieżące ponad rok temu    17.06.2016
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Historia powstania żarówki portal energia

Niewiele jest przedmiotów równie powszechnych w naszym codziennym życiu, co żarówka. Przybierają różne formy, stanowią wyposażenie każdego domostwa, wieczorami oświetlają parki i ulice, są niezbędnym elementem bezpieczeństwa pojazdów. Jednocześnie niewiele osób ma pojęcie jak działają te proste urządzenia, oraz skąd w ogóle się wzięły.

Czym jest żarówka?

Żarówka to podstawowy rodzaj lampy elektrycznej. Elementem produkującym światło jest żarnik, czyli cienki drucik, który pod wpływem przepływającej przez niego energii elektrycznej rozżarza się i świeci intensywnym światłem. Szklana bańka żarówki wypełniana jest gazami obojętnymi lub panuje w niej próżnia – w ten sposób żarnik zabezpieczany jest przed utlenieniem.

Historia żarówki

Powszechnie za wynalazcę żarówki uważa się Thomasa Alvę Edisona. W rzeczywistości był on jedynie autorem udoskonaleń wynalazku, który w 1860 roku w Wielkiej Brytanii opatentował Joseph Wilson Swan – patent na swoją wersję żarówki Edison uzyskał dopiero w roku 1879. Jednak jeszcze przed Swanem kilku niezależnych wynalazców prowadziło eksperymenty z żarzeniem różnych materiałów w próżni – pierwszym z nich był Francuz Marcellin Jobard, który w 1838 eksperymentował z włóknami węglowymi, następny Robert Grove wykorzystał w tym celu platynę. W 1854 roku Niemiec Heinrich Göbel z powodzeniem wykorzystał żarówkę z żarnikiem wykonanym ze zwęglonych włókien bambusa w celach komercyjnych. To właśnie jego uznaje się za twórcę prawdziwej żarówki.

Żarówka opatentowana przez przez Swana w 1860 była w stanie świecić przez bardzo krótki czas i nie dawała dużych ilości białego światła – przyczyną był brak możliwości stworzenia odpowiedniej próżni w bańce. Z czasem Swan ulepszył swoją żarówkę, zmniejszając ilość tlenu w bańce, to jednak spowodowało, że konieczne stało się zastosowanie wydajniejszych źródeł prądu.

Edison, uważany za wynalazce żarówki, skopiował i ulepszył pomysł Swana – zastąpił on grafitowy żarnik drucikiem wykonanym z wolframu. W 1879 roku uzyskał amerykańki patent na swoją wersję żarówki i rozpoczął kampanię reklamową swojego produktu, pomijając udział Swana w jego stworzenia. Po pewnym czasie obaj przedsiębiorcy doszli do porozumienia i podzielili się strefami wpływów. W 1883 roku założyli wspólną firmę, produkującą żarówki według projektu Swana – nazywało się ono Edison & Swan United Electric Light Company.

Tradycyjne żarówki wolframowe, świetlówki, żarówki LED oraz wiele innych sprzętów elektrycznych znajdziemy w ofercie sklepu internetowego supervolt.pl

Informacja prasowa.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza
A2 - idealmedia dół