Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje
energia tradycyjna ››      Gaz płynny   (101) ››      Olej opałowy   (55) ››      Węgiel   (40) ››      Eko-groszek   (24) ››      Drewno   (42) ››      Pellet   (84) ››      Brykiet   (63) ››      Projektanci   (347) energia odnawialna ››      Pompy ciepła   (572) ››      Geotermia   (300) ››      Rekuperacja   (133) ››      Energetyka słoneczna   (499) ››      Biomasa, biogaz, biopaliwa   (202) ››      Energetyka wiatrowa   (85) ››      Odnawialne źródła energii   (168) ››      Projektanci   (485) ››      Promotorzy   (2) znajdź firmy w swoim regionie

Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

Gdańsk doceniony m.in. za pompy ciepła!

bieżące ponad rok temu    17.11.2014
Ewa Bielińska
komentarzy 0 ocen 1 (100%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Gdańsk doceniony m.in. za pompy ciepła! portal energia
fot. Grzegorz Mehring / Europejskie Centrum Solidarności

W związku z przypadającą w tym roku 25 rocznicą odzyskania wolności, wiele mówi się o Solidarności. Jej główne wartości „wolność, demokracja i solidarność” również dzisiaj są wciąż aktualne. W odpowiedzi na potrzebę ich krzewienia w Gdańsku powstało Europejskie Centrum Solidarności, które jest sposobem przelania ówczesnych idei na karty teraźniejszości z myślą o przyszłych pokoleniach. Nowa siedziba ECS ma stać się przestrzenią dla ludzi i idei służących budowaniu i rozwojowi społeczeństwa obywatelskiego, miejscem spotkań tych, którym droga jest przyszłość świata. Europejskie Centrum Solidarności jest doskonałym przykładem obiektu, w którym nowoczesna technologia wygrywa z rozwiązaniami tradycyjnymi, przynosząc oszczędności.

Budowa ECS była inwestycją miasta Gdańska. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane prawie w połowie przez Unię Europejską. Wartość projektu to 231,1 mln złotych, wartość dofinansowania z Unii Europejskiej to ponad 107 mln zł. Między innymi, właśnie dzięki tej inwestycji Gdańsk znalazł się wśród sześciu polskich miast laureatów drugiej edycji konkursu ECO-MIASTO 2014. Zwycięstwo w kategorii efektywność energetyczna budynków za znaczne zmniejszenie zużycia energii, zaangażowanie w renowację starszych budynków miejskich oraz za inwestycję w nowe, efektywne energetycznie obiekty, takie jak Europejskie Centrum Solidarności ogrzewane za pomocą pomp ciepła. Warto przypomnieć, że dzięki zastosowaniu pomp ciepła ponad trzy czwarte produkowanego przez nie ciepła i chłodu pochodzi ze źródeł odnawialnych. Brak przypowierzchniowej emisji zanieczyszczeń, zwłaszcza w dużych miastach, które zimą borykają się z zanieczyszczeniem powietrza pyłami pochodzącymi z tradycyjnych palenisk stanowi dodatkową zaletę tego typu rozwiązania.

Zastosowany w Europejskim Centrum Solidarności system grzewczo-chłodniczy, oparty jest na czterech pompach ciepła. O wyborze takiego rozwiązania zadecydowała analiza ekonomiczna.  Oszacowano, że zastosowanie pomp ciepła pozwoli na oszczędności eksploatacyjne 100 tys. zł rocznie (co oznacza ponad 66%), w stosunku do zastosowania ogrzewania wykorzystującego ciepło dostarczane przez GPEC (Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o.). Przy zastosowaniu rozwiązania innego niż pompy ciepła konieczne byłyby dodatkowe wydatki na pracę agregatu wody lodowej.
Instalacja grzewczo-chłodnicza w przypadku ECS wykorzystywana jest do ogrzewania i chłodzenia budynku, oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Jest  to unikatowy przykład budynku, w którym pompa ciepła może jednocześnie podgrzewać wodę użytkową i dostarczać chłód do pomieszczeń. Takie rozwiązanie pozwala na maksymalne wykorzystanie potencjału zastosowania technologii pomp ciepła.

Zapotrzebowanie budynku na ogrzewanie wynosi 575kW, natomiast chłodzenie wymaga mocy 370kW. Ciekawe rozwiązanie stanowi podzielenie pomp ciepła na dwa zespoły urządzeń. Zadaniem jednego z zespołów jest praca na potrzeby ciepła technologicznego i przygotowania c.w.u. oraz w trybie chłodzenia aktywnego na potrzeby klimatyzacji powietrznej – chłodnic w centralach wentylacyjnych i klimakonwektorów. Drugi zespół urządzeń odpowiada za pracę na potrzeby ogrzewania płaszczyznowego oraz w trybie chłodzenia pasywnego poprzez belki chłodzące i wykorzystanie instalacji płaszczyznowej. Obie kaskady pomp ciepła pokrywają całkowite zapotrzebowanie ciepła i chłodu.

Dolne źródło dla pomp ciepła stanowi grunt. Wykonano 110 sond o średniej głębokości 83m. Tak wykonane dolne źródło zapewnia odpowiednią moc  grzewczą dla pracy nawet wszystkich czterech pomp ciepła równocześnie, a w okresie letnim jest zbiornikiem umożliwiającym długotrwałą bezawaryjną pracę w trybie chłodzenia.

Pompy ciepła wciąż w Polsce stawiają swoje pierwsze kroki, polski rynek tych urządzeń dopiero się rozwija. Podczas podejmowania decyzji jaki system grzewczy zastosować, warto dokonać analizy ekonomicznej kilku systemów, ze szczególnym uwzględnieniem okresu eksploatacji urządzeń. Szczegółowy opis instalacji grzewczej w Europejskim Centrum Solidarności, oraz inne przykłady obiektów, w których z powodzeniem zastosowano pompy ciepła znajdziecie Państwo na stronie internetowej Polskiej Organizacji Pomp Ciepła (PORT PC) www.portpc.pl w Bazie Obiektów Referencyjnych PORT PC

PORT PC

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza
A2 - idealmedia dół