Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje
energia tradycyjna ››      Gaz płynny   (101) ››      Olej opałowy   (55) ››      Węgiel   (40) ››      Eko-groszek   (24) ››      Drewno   (42) ››      Pellet   (84) ››      Brykiet   (63) ››      Projektanci   (347) energia odnawialna ››      Pompy ciepła   (572) ››      Geotermia   (300) ››      Rekuperacja   (133) ››      Energetyka słoneczna   (499) ››      Biomasa, biogaz, biopaliwa   (202) ››      Energetyka wiatrowa   (85) ››      Odnawialne źródła energii   (168) ››      Projektanci   (485) ››      Promotorzy   (2) znajdź firmy w swoim regionie

Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

bieżące ponad rok temu    20.09.2019
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 1 (100%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Fotowoltaika - dofinansowania portal energia

W ostatnim czasie fotowoltaika cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W dużej mierze przyczyniły się do tego powszechne dofinansowania do odnawialnych źródeł energii. Zatem, w jaki sposób pozyskać korzystne dofinansowanie do fotowoltaiki?   

Fotowoltaika dofinansowanie, a wymagania Unii Europejskiej

Zgodnie z Dyrektywą Unii Europejskiej do 2020 roku nasz kraj jest zobowiązany do zwiększenia swego udziału w odnawialnych źródłac energii do piętnastu procent. Póki co poziom utrzymuje się w granicach jedenastu procent. Jeśli nie uda się osiągnąć założonego celu, wówczas Unia Europejska może nałożyć na nasz kraj kary rzędu około 17 miliardów złotych. Nic zatem dziwnego, że powstały różnorodne programy, dzięki którym można uzyskać korzystne dofinansowanie do fotowoltaiki Opiekę nad nimi sprawuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Obecnie istnieje coraz większa możliwość uzyskania dofinansowania na fotowoltaikę. Warto zatem z tego skorzystać.

Co to jest fotowoltaika?

Fotowoltaika jest związana z przetwarzaniem energii słonecznej na elektryczną. Wyprodukowaną z promieni słonecznych energię każdy inwestor może wykorzystać nie tylko na własny użytek lecz także odsprzedać do zakładu energetycznego.

Miejsce, w którym są umieszczone panele fotowoltaiczne powinno być dobrze nasłonecznione, bowiem w przeciwnym razie instalacja może być nieopłacalna.
Fotowoltaika jest jednym z najbardziej przyjaznych środowisku rozwiązań. Panele fotowoltaiczne są coraz częściej wykorzystywane zarówno w przemyśle, jak i w indywidualnych gospodarstwach domowych. Niemniej zakup oraz instalacja paneli fotowoltaicznych jest dość kosztowna, a inwestycja ta zaczyna się zwracać dopiero po około dziesięciu latach. Zatem decydując się na montaż systemu, warto starać się o to, aby uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki.

Fotowoltaika dofinansowania – w jaki sposób uzyskać?

Energia odnawialna to nieskończone źródła energii na które stawia przyszłość. Jest ona bardzo opłacalna, zatem warto pomyśleć o takim korzystnym rozwiązaniu. W tym calu można starać się na szczeblu regionalnym o otrzymanie dotacji. Aby je otrzymać każdy inwestor musi wypełnić stosowny formularz oraz dostarczyć do urzędu: projekt instalacji fotowoltaicznej, certyfikat oraz poświadczenie uzyskane z Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.

W sporządzonym projekcie musi koniecznie być uwzględniony: schemat i opis systemu fotowoltaicznego oraz kosztorys inwestycji. Ponadto w projekcie muszą być podane parametry techniczne planowanej instalacji fotowoltaicznej.

Przed złożeniem wniosku warto dokładnie sprawdzić, które instytucje prowadzą dotację na fotowoltaikę oraz w jakim zakresie. W pierwszej kolejności warto udać się do urzędu miasta i sprawdzić tam, jakie są dostępne programy lokalne, bowiem te bardzo często okazują się najkorzystniejsze.

Kolejną instytucją, którą powinien odwiedzić każdy inwestor jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Instalacja fotowoltaiczna jest coraz częściej wybierana przez inwestorów, którzy chcą uniezależnić się od dostaw prądu z zakładu energetycznego oraz narzucanych cen za pobór energii elektrycznej. O dotację na mogą starać się zarówno użytkownicy wieczyści jak i właściciele oraz współwłaściciele budynków mieszkalnych.

Dofinansowanie do fotowoltaiki w ramach program PROSUMENT

Program ten powstał z myślą o zapewnieniu wsparcia nie tylko osobom fizycznym lecz także spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym.

Co prawda jego realizacja jest przewidziana na lata 2014 – 2022, ale finalizacja podpisywania umów z poszczególnymi inwestorami powinna zostać zakończona do 2020 roku.
Podobnie jak w innych programach, jego priorytetowym celem jest znaczna redukcja emisji szkodliwego dla środowiska CO₂.
Warunkiem uprawniającym do uczestnictwa w programie PROSUMENT jest skorzystanie z kredytu oraz wdrożenie w swym gospodarstwie Odnawialnych Źródeł Energii. Uczestnicy którzy zdecydują się na skorzystanie z tego programu mają szansę na uzyskanie korzystnej dotacji pozwalającej na redukcję kosztów inwestycji fotowoltaicznej do 40 procent.

Dofinansowanie na fotowoltaikę w ramach programu BOCIAN

Najważniejszym celem tego programu jest oczywiście redukcja emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla do poziomu wymaganego przez standardy Unii Europejskiej. Finał tego programu jest przewidziany na 2023 r.

Wspiera on wszystkie inicjatywy związane z tworzeniem instalacji fotowoltaicznych, które to powinny mieć moc nie mniejszą niż 40kW. Z kolejna górna granica mocy instalacji została określona na poziomie 1MW.
Ponadto program ten wspiera inwestycje fotowoltaiczne mające na uwadze możliwość gromadzenia energii słonecznej. Wśród beneficjentów programu BOCIAN znajdują się przede wszystkim przedsiębiorcy.

Dofinansowania z Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2014-2020

Poszczególne Regionalne Programy Operacyjne są finansowane ze środków Unii Europejskiej, w ramach parcelacji na szczeblu wojewódzkim. W związku z tym wsparcie finansowe jest zawsze uzależnione od woli danej jednostki terytorialnej. Do dyspozycji inwestorów jest szesnaście programów regionalnych, a więc po jednym na każde województwo.

W programach tych istnieją pewne rozbieżności między kwotą dopłaty z OZE, a kwestiami formalnymi, które należy spełnić podczas wnioskowania o dotację.
Programy OZE są przede wszystkim przeznaczone do przedsiębiorstw oraz poszczególnych Jednostek Samorządu Terytorialnego.

Jakie korzyści płyną z montażu panele fotowoltaicznych?

O dofinansowanie do fotowoltaiki stara się coraz więcej osób. Dotacjami są zainteresowani nie tylko właściciele prywatnych gospodarstw domowych lecz także właściciele wielu firm. I nic w tym dziwnego, gdyż montaż instalacji fotowoltaicznych niesie za sobą na przestrzeni lat spore korzyści. Wśród wielu istotnych zalet tej inwestycji można wymienić :

- możliwość produkcji własnej energii elektrycznej,
- bezobsługowość instalacji oraz jej bardzo długa żywotność
- możliwość sprzedaży nadwyżki energii do sieci,
- korzystny wpływ na ochronę środowiska naturalnego,
- magazynowanie nadwyżek energii elektrycznej oraz wykorzystanie jej w późniejszym okresie

Inwestycja w system fotowoltaiczny to bardzo dobre rozwiązanie, które na przestrzeni lat jest bardzo opłacalne. Wysokiej jakości instalacja fotowoltaiczna potrafi służyć niezawodnie przez szereg długich lat.

Informacja prasowa.

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza
A2 - idealmedia dół