Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje
energia tradycyjna ››      Gaz płynny   (101) ››      Olej opałowy   (55) ››      Węgiel   (40) ››      Eko-groszek   (24) ››      Drewno   (42) ››      Pellet   (84) ››      Brykiet   (63) ››      Projektanci   (347) energia odnawialna ››      Pompy ciepła   (572) ››      Geotermia   (300) ››      Rekuperacja   (133) ››      Energetyka słoneczna   (499) ››      Biomasa, biogaz, biopaliwa   (202) ››      Energetyka wiatrowa   (85) ››      Odnawialne źródła energii   (168) ››      Projektanci   (485) ››      Promotorzy   (2) znajdź firmy w swoim regionie

Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

Energia odnawialna, czy potrafimy ją przechowywać?

bieżące ponad rok temu    10.07.2018
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Energia odnawialna, czy potrafimy ją przechowywać? portal energia

Bezpieczeństwo energetyczne to poważne zagadnienie związane z przyszłością naszej cywilizacji. Jak zapewnić stały dostęp energii w sytuacjach kryzysowych bądź przewidując wyczerpanie naturalnych zasobów? Polski przedsiębiorca Marek Dochnal angażuje się w budowę największego na świecie magazynu energii odnawialnej. Co jeszcze możemy zrobić, aby zapewnić stały dostęp energii przy założeniu troski o środowisko?

Odnawialne źródła energii – co to takiego?

Energia odnawialna jest darmowa, odnawia się w krótkim czasie i mamy do niej nieograniczony dostęp. Jedyne co jest potrzebne, aby korzystać tych nakładów to specjalistyczne instalacje do jej produkcji. Inwestycje z tym związane wymagają pewnych nakładów, jednak te zwracają się w relatywnie szybko.

Energia odnawialna przez wielu nazywana „zieloną energią” ma ogromną przyszłość i cieszy się coraz większym zainteresowaniem na całym świecie. Myśląc o jej zasobach trzeba uwzględnić przede wszystkim promieniowanie słoneczne, wiatr oraz wodę – czyli naturalne dobrodziejstwa przyrody. Coraz częściej wykorzystywana jest w budownictwie oraz motoryzacji.

Bez wątpienia obok zalet czysto ekonomicznych stosowania OZE należy podkreślić jej przewagę ekologiczną nad konwencjonalnymi metodami pozyskiwania energii. Wykorzystywane wciąż paliwa kopalniane takie jak węgiel, ropa naftowa, czy gaz ziemny mają negatywny wpływ na zanieczyszczenie środowiska i globalne ocieplenie. Mimo tego, że elektrownie starają się minimalizować negatywne skutki produkcji energii, firmy motoryzacyjne ograniczają emisję spalin doskonale wiemy jak poważny jest problem smogu i szeroko pojętego zanieczyszczenia środowiska.

Jak przechowywać energię odnawialną?

Obecnie energia wytwarzana w konwencjonalny sposób magazynowana jest w elektrowniach szczytowo pompowych. Technologia opiera się na dwóch zbiornikach – dolny mi górnym. W sytuacji zapotrzebowania turbiny produkujące energię napędzane są przez wodę, która spływa do dolnego zbiornika. W okresie obniżonego poboru energii zainstalowane pompy przenoszą wodę do zbiornika górnego. Zastosowanie tego mechanizmu wymaga jednak odpowiednich uwarunkowań geologicznych. Rozwiązanie to bardzo powszechnie stosowane jest w Stanach Zjednoczonych.

Naukowcy, inżynierowie, technolodzy nieustannie pracują nad najlepszym rozwiązaniem, które pozwoliłoby w bezpieczny i skuteczny sposób przechowywać nadwyżki produkcji „zielonej energii”. W związku z tym, że realnym, jednocześnie budzącym niepokój scenariuszem jest wyczerpanie złóż paliw kopalnianych opracowanie systemu, który kumulowałby nadprodukcję energii słonecznej, wiatrowej czy wodnej.

W Chinach budowane są największe na świecie magazyny energii odnawialnej. Zastosowano tam baterie o dużej pojemności oparte na przepływowych ogniwach wanadowych. Jest to aktualnie najnowocześniejsze rozwiązanie. Właścicielem jednej z takich innowacyjnych instalacji zlokalizowanej miejscowości Zhangbei, w chińskiej prowincji Hebei jest polski przedsiębiorca Marek Dochnal. (https://www.dochnal.com/)

Sytuacja na rynku energii w Unii Europejskiej

W Europie obserwuje się sukcesywny wzrost udziału odnawialnych źródeł energii oraz spadek zużycia konwencjonalnych paliw kopalnianych. Według raportu opublikowanego przez Europejską Agencję Środowiska „Renewable Energy in Europe 2016 – Recent growth and knock-on effects” wykorzystanie OZE jest wciąż zbyt mały.

Cele Unii Europejskiej do 2020 roku dotyczą zwiększenia udziału OZE i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/28/WE z dnia 23 kwietnia 2009 roku w sprawie promowania i stosowania energii ze źródeł odnawialnych zakłada:

  • Zwiększenia udziału energii odnawialnej do 20% w całkowitym zużyciu energii;
  • Zwiększenia efektywności energetycznej o 20%;
  • Zwiększenie udziału biopaliw do 10% w całkowitym wykorzystaniu paliw transportowych;
  • Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 20%.

Warto dodać, że wszystkie 28 państw członkowskich ma przydzielone indywidualne cele, dostosowane do aktualnej sytuacji i realnych możliwości.

Najwyżej poprzeczka została ustawiona przed Szwecją, Łotwą, Finlandią i Austrią. Najmniej celi do zrealizowania postawiono przed Maltą, Luksemburgiem, Belgią i Czechami.

Według doniesień Europejskiej Agencji Środowiska zwiększenie udziału zielonej energii w Unii Europejskiej ograniczono wykorzystanie paliw kopalnianych o 110 milionów ton ekwiwalentu ropy, co niesie za sobą redukcję emisji dwutlenku węgla o 362 miliony ton.

Troska o środowisko naturalne, w tym wykorzystanie odnawialnych źródeł energii powinna być priorytetem dla każdego kraju na świecie.

Artykuł partnera.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza
A2 - idealmedia dół