Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje

Energia geotermalna dla domu

bieżące ponad rok temu    20.11.2014
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Energia geotermalna dla domu portal energia

Energia geotermalna jest jednym z odnawialnych źródeł energii. Jak wykorzystać ją do utrzymania ciepła w naszym domu? Czy zakup pompy geotermalnej jest opłacalny? Czym jest współczynnik COP?

Właściciele domów jednorodzinnych boleśnie odczuwają każdą kolejną podwyżkę cen energii, dlatego coraz częściej szukają alternatywnych rozwiązań w postaci odnawialnych źródeł energii, które jednocześnie zapewnią wymagany komfort cieplny i pomogą ograniczyć koszty ocieplania domu. Jednym ze sposobów na to jest instalacja geotermalnej pompy powietrza.

Ekologiczne i tanie ogrzewanie domu

Instalacje wykorzystujące pompy ciepła (PC) umożliwiają uzyskanie energii cieplnej ze źródeł o niskich temperaturach. Pobór dokonywany jest ze źródła dolnego (o temp. niższej) i przekazywany do źródeł górnych (o temp. wyższej). Należy przy tym zaznaczyć, że ciepło niskotemperaturowe (0-60 stopni Celsjusza) wykorzystywane przez PC jest trudne do ponownego praktycznego wykorzystania. W Polsce najczęściej spotykanym wariantem zastosowania pompy ciepła jest wykorzystanie ciepła gruntu przez kolektor ziemny.

Osoby zainteresowane takim rozwiązaniem mają do wyboru dwa modele pomp – z poziomym bądź pionowym wymiennikiem ciepła. Kolektory poziome instalowane są na głębokości 1-1,6 m, gdzie dobowe wahania temperatury są minimalne, a w skrajnych okresach w roku wynoszą odpowiednio +17°C (lipiec) i +5°C (styczeń). Obecność poziomego wymiennika ciepła nie zaburza procesu wegetacji roślin, zaś sama instalacja nie pociąga za sobą wysokich kosztów i jest stosunkowo prosta do wykonania. Jedną z firm posiadających w swej ofercie pompy z wymiennikiem poziomym jest Sunenergy Sp. z o.o..

Nieco droższą inwestycję stanowi pionowy wymiennik ciepła, który wymaga instalacji w odwiercie. W zamkniętym obiegu wpuszczonej do gruntu sondy stale cyrkuluje niezamarzający roztwór glikol-woda, a pobrane ciepło jest konwertowane na energię. Istotną zaletą takiego rozwiązania jest oszczędność miejsca, gdyż wymiennik pionowy jest ustawiony równolegle do podłoża (źródło: http://www.energiaidom.pl/pompa-ciepla-popularna-w-europie-ale-nie-w-polsce1).


Czy to się opłaca?

Pompa ciepła to ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie dla domu; inwestycja zwraca się średnio po siedmiu latach od chwili zakupu, co – biorąc pod uwagę perspektywę użytkowania domu przez kilkadziesiąt lat – nie jest szczególnie długim okresem. Wybierając urządzenie, należy jednak zwrócić uwagę na efektywność obiegu wyrażaną przez współczynnik COP, który – jak mówi norma europejska – nie może być niższy niż 3. Im wyższy współczynnik, tym możemy mieć pewność, że pompa będzie sprawniejsza, a koszty eksploatacyjne mniejsze.

Polska ma bez wątpienia duży potencjał, gdyż 80% powierzchni kraju obejmują trzy geotermalne niecki osadowe. W samym Zakopanem aż 90% hoteli i kilkaset tysięcy domów jednorodzinnych korzysta z zalet geotermii. Może zatem warto samemu sięgnąć po ekologiczne rozwiązania?

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza