
baza firm
zobacz firmyz branży
energetycznej
ogłoszenia
poznaj ofertęfirm i użytkowni-
ków serwisu
newsy
dowiedz sięco dzieje
się w branży
forum
poznaj opiniespecjalistów
i uzytkowników
kalkulatory
wylicz kosztyalternatywnych
źródeł energii
Jeśli zapomniałeś(aś) hasło podaj swój adres e-mail, który podałeś(aś) przy rejestracji. Następnie zaproponuj nowe hasło.
Link aktywacyjny zostanie wysłany na adres e-mail.
bieżące |
ponad rok temu
30.09.2012 Artur Borkowski komentarzy 0 ocen 0 (0%) |
A A A |
Elektrownia jądrowa w Kaliningradzie zagrożeniem dla Polski?
Bałtycka Elektrownia Jądrowa w rosyjskiej enklawie Rosatom, rozpoczęła się w lutym bieżącego roku. Mają tam zostać postawione dwa reaktory jądrowe o sumie mocy 2400 megawatów. Pierwszy ma powstać w 2016 roku, drugi zaś dwa lata poźniej.
Specjaliści z Ośrodka Studiów Wschodnich twierdzą, że ta elektrownia znacznie ograniczy bezpieczeństwo energetyczne Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. Z jednej strony, utworzenie jej pozwoli na zacieśnienie relacji rosyjskich z Unią Europejską, ale może też umocnić pozycję Rosji na bałtyckim rynku energetycznym, co ograniczy bezpieczeństwo energetyczne Polski i państw bałtyckich.
Deficyt energii elektrycznej był do niedawna poważnym ograniczeniem rozwoju ekonomicznego obwodu kaliningradzkiego. Region ten po rozpadzie ZSRR, 80 procent energii otrzymywał on przez sieci państw bałtyckich. W latach 90-tych rozpoczęto budowę elektrociepłowni gazowej, jednak dopiero w 2011 roku zaczęła ona swoje działanie, gdyż do tej pory Gazprom niechętnie podchodził do zwiększania nieopłacalnych dostaw gazu dla tego regionu. W tym momencie, obwód kaliningradzki jest w stanie wytworzyć wystarczająco energii, aby pokryć swoje zapotrzebowanie.
Z tego właśnie powodu, eksperci uważają, że budowa elektrowni jądrowej nie jest tam niezbędna.
Większość udziałów w inwestycji posiadać będzie Rosja ( 51 %), pozostałe mają trafić do prywatnych inwestorów, także zagranicznych. Rosatom wystosował ofertę między innymi polskim i litewskim spółkom, liczy jednak na udział niemieckich inwestorów.
Koszt budowy elektrowni jest oszacowany na 6,5 miliarda dolarów. Energia z niej pochodząca ma być eksportowana do państwo UE.
+ | 0 głosów: 0 (0%) 0 | - |
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). | dodaj komentarzbądź pierwszy! |
![]() ![]() |
Projekt i wykonanie: Agencja reklamowa IdealMedia Partnerzy: Studnie glebinowe Zaloguj do poczty: poczta.portalenergia.pl
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013
|
![]() |
![]() |
![]() |