Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje
energia tradycyjna ››      Gaz płynny   (101) ››      Olej opałowy   (55) ››      Węgiel   (40) ››      Eko-groszek   (24) ››      Drewno   (42) ››      Pellet   (84) ››      Brykiet   (63) ››      Projektanci   (347) energia odnawialna ››      Pompy ciepła   (572) ››      Geotermia   (300) ››      Rekuperacja   (133) ››      Energetyka słoneczna   (499) ››      Biomasa, biogaz, biopaliwa   (202) ››      Energetyka wiatrowa   (85) ››      Odnawialne źródła energii   (168) ››      Projektanci   (485) ››      Promotorzy   (2) znajdź firmy w swoim regionie

Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

Czy fotowoltaika dla domu w Polsce się opłaca?

bieżące ponad rok temu    20.09.2019
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Czy fotowoltaika dla domu w Polsce się opłaca? portal energia

Inwestycje w odnawialne źródła energii to, bez wątpienia, przyszłość. Z uwagi na wyczerpujące się tradycyjne paliwa, zarówno przedsiębiorstwa, jak i osoby prywatne coraz częściej generują elektryczność z promieni słońca, pływów oceanicznych, biegu rzeki, nawet z ciepła wewnątrz ziemi. Naturalnie, inwestycja w panele fotowoltaiczne dla domu powinna więc być czymś oczywistym, w końcu słońce, przynajmniej dopóki nie zgaśnie, jest źródłem ogromnej energii, której maksymalny potencjał przekroczyłby potrzeby naszej planety wielokrotnie, gdyby został odpowiednio wykorzystany.

Mimo tego inwestycja w panele fotowoltaiczne ma swoich sceptyków. Czy jednak, biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, opłaca się inwestować w panele fotowoltaiczne? Partnerem artykułu jest JKT Solar - specjalista w fotowoltaice.

Ile energii generuje fotowoltaika w Polsce?

Na to pytanie jest tyle odpowiedzi, jak jest Polska długa i szeroka. A nawet w tym samym położeniu geograficznym, w ilości generowanej energii ważną rolę grają również powierzchnia paneli, stopień nachylenia i kierunek nachylenia, konstrukcja, wydajność i jakość konwertera. Czynników jest zbyt dużo, żeby zawrzeć definitywną odpowiedź w artykule. Można natomiast zdecydować się na usługę audytu energetycznego. W takim wypadku wszystkie czynniki przeanalizowałby specjalista, dając parę opcji do wyboru, w zależności od tego, jaki mamy budżet i czy chcemy, na przykład, sprzedawać nadwyżki generowanej przez nas energii. 

Jakie dotacje można dostać?

Jeśli chcemy dobrze zainwestować, lepiej się zapytać, jaką dotacje wybrać z ich szerokiej gamy. A ten wybór zależy od tego, gdzie mieszkamy, czy nasza gmina “dołoży się” do tej dotacji i jaki typ inwestycji planujemy. Weźmy fotowoltaikę dla domu, 30 sierpnia rozpoczął się nabór do dotacji rządowej “Mój prąd” oferującej dodatkowe 5 tysięcy lub 50% kosztów inwestycji w przypadku drobnych instalacji. W tym wypadku, zakładając produkcję prądu na poziomie 5MWh rocznie przy średniej wielkości ogniwie fotowoltaicznym o mocy 5kW  kosztującym około 19 000 zł po wliczeniu ulg podatkowych i dotacji. zapewni nam zwrot po 7 latach. A gwarancja dobrych paneli fotowoltaicznych to 10 lat, gdzie po upływie gwarancji producent przewiduje żywotność do jeszcze 15 lat (w sumie daje nam to żywotność paneli do 25 lat). Teoretycznie oznacza to dla nas 18 lat czystej darmowej energii. Źródło danych: wysokienapięcie.pl.

Oczywiście, życie byłoby zbyt piękne, gdyby te 18 lat energii po zwrocie inwestycji nie wymagałoby od nas żadnego wkładu. W przypadku awarii będziemy musieli finansować naprawę naszej instalacji. Czy jednak oszczędności w wysokości ok. 2700 zł za rok sfinansują nam ewentualne naprawy? Nie można odpowiedzieć na to pytanie ze stuprocentową pewnością, jednak zysk na oszczędnościach przez te 18 darmowych lat wynosi około 70 tysięcy - 3,5 krotność tego, co musimy zapłacić za inwestycje. Musielibyśmy więc mieć wyjątkowego pecha lub mieszkać w wyjątkowo zacienionym miejscu, żeby tak się stało.

Podsumowanie

Podsumowując, opłacalność inwestycji w fotowoltaikę budzi kontrowersje, szczególnie w Polsce, która niestety nie jest najbardziej nasłonecznionym miejscem. Niestety budowa paneli słonecznych na Saharze i transport zgromadzonej przez nie energii do naszych domów, w myśl osób sceptycznych do polskiej energii słonecznej, nie należy do ani najprostszych, ani najtańszych przedsięwzięć, więc być może inwestycja w fotowoltaikę u nas nie jest takim złym pomysłem, jak mogłoby się wydawać, szczególnie biorąc pod uwagę wysoką stopę zwrotu i coraz hojniejsze dotacje.

Informacja prasowa

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza
A2 - idealmedia dół