Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje

Co to są panele fotowoltaiczne?

bieżące ponad rok temu    26.06.2016
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Co to są panele fotowoltaiczne? portal energia

Panele fotowoltaiczne umożliwiają konwersję energii słonecznej w energię elektryczną. Wykorzystywane są w samochodach z napędem hybrydowym, kalkulatorach i sztucznych satelitach. Z czego są wytwarzane i czy produkują wystarczającą ilość energii dla domu rodzinnego?

Panele fotowoltaiczne chronią środowisko. Ten system to odnawialne źródło energii, które nie zanieczyszcza powietrza. Cechuje je zerowa emisja gazów cieplarnianych, a po okresie użytkowania panele podlegają recyclingowi.

Polska zobowiązała się do końca 2020 roku, że przynajmniej 50 procent odpadów, takich jak papier, szkło, metal, tworzywa sztuczne będzie poddawanych recyklingowi, a nie więcej niż 35 procent śmieci będzie składowanych na wysypiskach – zauważa Michał Paca, właściciel firmy Ziemia Polska kompostownia

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne występują również pod nazwą: ogniwa fotowoltaiczne, ogniwa fotoelektryczne lub fotoogniwa. Są to elementy półprzewodnikowe. Umożliwiają przemianę energii słonecznej w energię elektryczną. Dzieje się tak, dzięki wykorzystaniu półprzewodnikowego złącza, w którym przemieszczające się ładunki elektryczne powodują różnicę napięcia elektrycznego.

Żywotność paneli fotowoltaicznych wynosi ok. 25-35 lat. Innowacyjne technologie produkują trwalsze panele, których żywotność ma być dłuższa. Dzięki temu, że ogniwa fotowoltaiczne nie posiadają części ruchomych, są to systemy bezawaryjne.

Z czego produkowane są ogniwa fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne wytwarzane są zwykle z półprzewodników – krzemu (Si), germanu (Ge) i selenu (Se). Ogniwo słoneczne otrzymane z krystalicznego krzemu ma napięcie ok. 0,5 wolta. Szeregowe połączenie ogniw słonecznych pozwala otrzymać baterie słoneczne. Wyróżnia się różne typy paneli fotowoltaicznych: selenowe, krzemowe, polimerowe i barwnikowe.

Zastosowanie ogniw fotowoltaicznych

Panele stosowane są jako źródła energii elektrycznej w elektrowniach słonecznych, samochodach z napędem hybrydowym i sztucznych satelitach. Używa się ich także do produkcji kalkulatorów i lamp ogrodowych. Jest to system wspomagający sygnalizację świetlną i oświetlający znaki drogowe. Panele fotowoltaiczne w automatyce służą jako fotodetektory i czujniki fotoelektryczne.

Panele fotowoltaiczne nowej technologii wykorzystują wyłącznie światło dzienne. Zamontowanie tych ogniw w domu, jako samodzielnego rozwiązania, nie będzie wystarczające. Energia potrzebna do gotowania i ogrzewania budynku przekracza możliwości paneli fotowoltaicznych. W takim wypadku trzeba uzupełnić energię czerpiąc ją z innego źródła, np. z ekologicznego gazu płynnego.

Materiał prasowy.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza