Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje

Badanie przewodności cieplnej gruntów metodą TRT. Wywiad z Andrzejem Fiałkowskim

bieżące ponad rok temu    21.03.2013
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 5 (100%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Badanie przewodności cieplnej gruntów metodą TRT. Wywiad z Andrzejem Fiałkowskim portal energia

Dziś prezentujemy wywiad z Panem Andrzejem Fiałkowskim, kierownikiem Działu Ogrzewania w firmie Clima Komfort. Rozmowa została przeprowadzona podczas Targów Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej RENEXPO.


Czy mógłby Pan coś powiedzieć o pomiarze przewodności cieplnej gruntów metodą TRT?

Jeżeli chodzi o TRT, jest to badanie przewodności cieplnej gruntów dla sond pionowych, które stanowią dolne źródło dla pomp ciepła. Jest to badanie, które w Polsce przeprowadzane jest mniej więcej od trzech, czterech lat, w Europie Zachodniej zaś stosowane trochę dłużej. Badanie to pozwala na pomiar przede wszystkim bezpiecznej instalacji z optymalizacją kosztów instalacji. Bierze się to stąd, że jeżeli chodzi o sondy pionowe istnieje przekonanie, że wystarczy ją wykonać i będzie to bezpieczna i dobrze funkcjonująca instalacja dolnego źródła ciepła, natomiast z praktyki wiadomo, że szacunki często rozmijają się z rzeczywistością. I w tym, co faktycznie mogliśmy uzyskać z gruntu, a co zakładaliśmy wcześniej, często pojawiają się sporo rozbieżności. Badanie TRT służy temu, by te wątpliwości rozwiać i przekonać się, jak to faktycznie z przewodnością cieplną gruntu jest. W konsekwencji wpływa to na optymalizację kosztów instalacji, a po drugie zapewnienie naprawdę bezpiecznego układu, który będzie służył przez długie lata.

Podsumowując, jakie są korzyści z tych pomiarów?

Może przedstawię to na przykładzie. Jeżeli szacujemy na podstawie technologii, tego, ile ta pompa ciepła powinna przekazać, czyli ile wynosi precyzyjnie współczynnik lambda – współczynnik przewodności. Dla przykładu dla gruntu takiego jak piasek pospółka nawodniona szacuje się współczynnik przewodności cieplnej między 1,5 a 3,2. Jak widać rozrzut jest bardzo duży. Przyjmuje się zwykle wartość średnią, natomiast zmierzona wartość może zupełnie od tego odbiegać – może być większa od średniej albo mniejsza. I teraz przykładowo, jeżeli okaże się, że przewodność cieplna gruntu jest zmierzona przy pomocy badania TRT i jest większa niż to, co zakładaliśmy, to znaczy że my nie musimy budować pola sondy tak dużego, jak w projekcie. Tu pojawia się optymalizacja kosztów instalacji – możemy przykładowo zamiast planowanych uprzednio 5000 metrów bieżących sondy wykonać 4000, jeżeli się okaże, że jest wystarczająca. Dzięki temu dolne źródło nie jest przewymiarowane, koszty eksploatacji nie są zawyżone. Z drugiej strony, jeżeli mamy odwrotny przypadek, gdy okazuje się, że współczynnik przewodności cieplnej gruntu jest mniejszy niż przewidywano, dzięki badaniu unikniemy niedowymiarowania sond pionowych i w związku z tym kłopotów z eksploatacją, a w skrajnych przypadkach także unieruchomienia pompy ciepła.

W jakich inwestycjach najczęściej stosuje się tę metodę?

Tą metodę warto stosować do inwestycji dużych. Przy budownictwie rodzinnym nie ma to specjalnego zastosowania ze względu na koszty. W przypadku budownictwa rodzinnego należy kierować się bardzo bezpiecznym wskaźnikiem przewodnictwa gruntu, natomiast dla dużego pola sond stosuje się instalacje z pompami ciepła o mocy grzewczej 100 kW i większej i wtedy badanie to jest opłacalne.

Chcielibyśmy jeszcze zapytać o pompy ciepła bezpośredniego parowania. Macie Państwo model pompy CK Europa...

Tak. Pompy ciepła bezpośredniego parowania są dość specyficznymi jednostkami. Po pierwsze zewnętrznie, swoją budową w niczym nie przypominają tradycyjnych urządzeń. Mają wymiary raczej walizki podróżnej niż lodówki. Nie wykorzystują ponadto kolektora z tworzywa sztucznego, tylko kolektor miedziany, w którym krąży czynnik chłodniczy. Są to również urządzenia o bardzo wysokiej sprawności.

Dziękujemy za rozmowę.

+ 5 głosów: 5 (100%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza