Elektrownia Połaniec: oficjalny start Zielonego Bloku

Dziś (5 czerwca) oficjalnie ruszył Zielony Blok Elektrowni Połaniec. W ciągu trzech lat zbudowano tu innowacyjny kocioł fluidalny opalany całkowicie biomasą. Blok do użytku został oddany już pod koniec ubiegłego roku. Na dziś zaplanowano jego oficjalny start.

Kocioł dostarcza energii w ilości odpowiadającej 25% krajowej produkcji prądu z paliwa biomasowego. Blok Elektrowni Połaniec składa się z kotła CFB z cyrkulacyjnym złożem fluidalnym, generatora turbiny parowej STG i towarzyszącej im infrastruktury w postaci pełnego systemu dostaw obejmującego: nową linię rębaka drewna, magazyny paliwa, place magazynowe, tory kolejowe, drogi, punkty rozładunku i przenośniki.

Dzięki Zielonemu Blokowi o mocy 205 MW Elektrownia spodziewa się wyprodukować rocznie 1,2 TWh energii, obniżyć emisję dwutlenku węgla o 1,2 mln ton, zużywając przy tym 1 mln ton biomasy. Szacunkowo 600 tys. gospodarstw domowych może być zasilonych energią produkowaną w Zielonym Bloku.

- Ta inwestycja to przykład realizacji naszej strategii, czyli troski o środowisko oraz produkcji taniej i ekologicznej energii. Zależy nam, żeby Zielony Blok był pokazywany nie tylko w Polsce, ale i w Europie – mówi Gerard Mestrallet, prezes Grupy GDF SUEZ.

- Od lat GDF SUEZ wierzyło i inwestowało w energię odnawialną, poszukując nowych rozwiązań, które byłyby atrakcyjne ekonomicznie, a jednocześnie przyjazne dla środowiska – dodaje Jean Francois-Cierlli, Wiceprezes Grupy.

Prezes GDF SUEZ Energia Polska S.A. Grzegorz Górski wyraził opinię, iż jest to „największa i najbardziej przełomowa inwestycja zrealizowana w Polsce”. Jego zdaniem „projekt ten potwierdza, że rozumiemy konieczność godzenia środowiska naturalnego, interesów ekonomicznych i bezpieczeństwa energetycznego kraju”.