Nibe-Biawar to firma z tradycjami i historią. Wywiad z Małgorzatą Smuczyńską

W trakcie Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej RENEXPO porozmawialiśmy z Panią dr inż. Małgorzatą Smuczyńską, kierownikiem działu źródeł odnawialnych w firmie Nibe-Biawar.

Czy mogłaby Pani powiedzieć nam coś o urządzeniach firmy Nibe-Biawar i najnowszych technologiach stosowanych w pompach ciepła?

Jeżeli chodzi o pompy ciepła, firma Nibe-Biawar posiada cały asortyment różnych typów urządzeń. Są to pompy odzyskujące ciepło z gruntu, z powietrza, z wody gruntowej i wody powierzchniowej. Jest to najnowsza technologia pomp ciepła ze względu na to, że osiągają one bardzo wysoki współczynnik sprawności i w związku z tym rachunki za energię elektryczną, którą pobiera pompa ciepła, są bardzo niskie. Ponieważ sprawność na podstawie współczynnika COP wynosi aż 5, oznacza to, że z 1 kW energii elektrycznej możemy uzyskać aż 5 kW mocy grzewczej. Porównując to do konwencjonalnych systemów, można powiedzieć, że pompa ciepła uzyskuje sprawność aż 500%.

Czy jest jakieś urządzenie, które mogłaby Pani szczególnie polecić potencjalnemu klientowi?

Jeżeli chodzi o sprawność naszych urządzeń, najwyższy wskaźnik generalnie uzyskują pompy gruntowe. Nasz bestseller, jeżeli chodzi o sprzedaż, to pompa Nibe F1245 w wersji PC. Pompa ta, oprócz tego, że ogrzewa budynek, produkuje ciepłą wodę użytkową – ma wbudowany zbiornik ciepłej wody użytkowej, produkuje również chłodzenie wody w okresie letnim, czym zastępuje nam klimatyzację. Taką pompę mam u siebie i mogę z praktyki mogę powiedzieć, że jest to rewelacyjne urządzenie, które spełnia cztery funkcje w jednym małym rozmiarze.

A jeżeli chodzi o oszczędność?

W przypadku pomp gruntowych za ogrzewanie przeciętnego domu (150-200m2), dla 3-4-osobowej rodziny, płacimy około 2 – 2,5 tys. zł rocznie. W tym koszcie mieści się zarówno ogrzewanie, jak i ciepła woda użytkowa i wentylacja z odzyskiem ciepła i chłodzenie w okresie letnim.

Jak wiemy, jesteście jedną z największych firmą na rynku. Czy zechciałaby Pani opowiedzieć coś o firmie Nibe-Biawar?

Jeżeli chodzi o firmę Nibe-Biawar, jest to firma z tradycjami. Działa na rynku od lat 60. i wywodzi się z firmy Biawar - producenta ogrzewaczy wody i wymienników ciepła. Natomiast w 2000 roku szwedzki koncern Nibe wykupił udziały firmy Biawar i od tego czasu mamy w ofercie również pompy ciepła. Nasze pompy ciepła sprzedajemy już od 12 lat, a mamy też przypadki, że pompy działają bez usterek od 20 lat. Jesteśmy firmą z tradycjami, historią, a ponadto osiągnęliśmy pozycję lidera, jeżeli chodzi o sprzedaż pomp ciepła w Polsce i utrzymujemy ją od 3-4 lat. Firma posiada swój serwis, na miejscu jest pełen asortyment, jakiekolwiek reklamacje są rozpatrywane od ręki. Klienci są również zadowoleni z naszych usług.

Dziękujemy za rozmowę.