Instalacja geotermalna na Węgrzech ogrzeje 32 tysiące domów

Instalacja geotermalna na Węgrzech ogrzeje 32 tysiące domów


Energia odnawialna wspomoże sieć ciepłowniczą węgierskiego miasta Miszkolc, zmniejszając emisję gazów cieplarnianych o 40 procent w porównaniu do poprzedniego systemu ogrzewania gazem. Dzięki instalacji geotermalnej produkowanych jest 660 000 – 1 000 000 gigadżuli energii na rok , a ciepło dostarczane jest do blisko 32 000 gospodarstw domowych oraz tysiąca budynków publicznych.


Trzy lata temu we wrześniu, rezultaty osiągnięte z pierwszego odwiertu przekroczyły oczekiwania, gdy okazało się, że jest to jeden z najlepszych odwiertów niskotemperaturowych w Europie. Posiada źródła o temperaturze 100 stopni Celsjusza na poziomie przepływu od 70 do 90 litrów na sekundę. Obecnie w okolicach Miszkolca powstało pięć odwiertów. Jest to największa geotermalna inwestycja w regionie.


Aby wspomóc miejski system ciepłowniczy, spółka ABB dostarczyła szeroki zakres produktów i rozwiązań, włączając w to silniki i napędy od 4 do 355 kilowatów, pompujących gorącą wodę. Transformatory suche i rozdzielnice średniego napięcia zostały zainstalowane w stacjach pomp oraz stacjach odbiorczych elektrowni geotermalnej. Fakt, że obecnie istnieje nowe źródło dla czystej energii cieplnej w Miszkolcu to dobra wiadomość dla mieszkańców miasta, w którym rekordowa temperatura zimą sięgnęła -35 stopni Celsjusza.


ABB ma nadzieję na współpracę z PannErgy w przyszłości, aby wspomóc firmę w osiągnięciu celu, jakim jest generowanie dużej ilości energii cieplnej i elektrycznej poprzez eksploatacje innych źródeł geotermalnych na terenie Węgier. PannErgy chce, aby jej instalacje osiągnęły wydajność na poziomie minimum 60-70 megawatów, dostarczając tym samym około 0,8 procent elektryczności na Węgrzech oraz zaopatrując co najmniej 70 000 gospodarstw domowych w ciepło.


Wykorzystywanie wody termalnej jako odnawialnego źródła energii jest nie tylko ekonomiczne, ale pozwoli miastu Miszkolc zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 33 000 ton rocznie. Węgry chcą, aby 14,65 procent krajowej energii pochodziło z OZE, co oznacza, że za 7 lat suma wartości energii uzyskanej ze źródeł geotermalnych ma sięgnąć 12 milionów gigadżuli. Obecnie projekt geotermalny w Miszkolcu stanowi 10 procent tej wartości.