Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę właśnie teraz?

Zapewne wiele osób jest teraz zupełnie zniechęconych do jakiegokolwiek działania. Przedłużające się obostrzenia związane z panującą pandemią dotykają niemal każdego, a mróz za oknem dodatkowo to potęguje i skłania do zatopienia się w ciepłym kocu z kubkiem herbaty. Pomocny nie okazuje się również brak precyzyjnych informacji na temat dofinansowań mikroinstalacji fotowoltaicznych, które miały być realizowane w 2021 r. pod postacią programu "Mój prąd". Mimo wszystko, istnieje kilka powodów, dla których właśnie początek nowej dekady jest odpowiednim czasem na zainwestowanie w fotowoltaikę.

Brak ryzyka nieuzyskania dofinansowania na fotowoltaikę

Programem "Mój prąd" zainteresowało się bardzo wielu Polaków, bowiem obejmuje dotację nawet w wysokości 5000 zł. Warto jest zatem założyć instalację fotowoltaiczną jeszcze przed naborem, ponieważ gdy tylko program ruszy, ty również będziesz mógł zgłosić się po swoje dofinansowanie. Przed podjęciem decyzji warto skonsultować się ze specjalistami, takimi jak firma Fotowoltaika APP Energy z Lublina, którzy najlepiej orientują się w warunkach uzyskania dofinansowania w ramach programu ,,Mój Prąd”. 

W programie dofinansowań na fotowoltaikę znaczenie ma kolejność zgłoszeń

Każdy zastanawia się - a gdy złożę już wniosek o dofinansowanie w ramach programu "Mój prąd", kiedy je otrzymam? Czy ten proces nie będzie trwał latami? Owy program dofinansowań to nie pomysł z tego roku, nabory były już realizowane i najważniejsza była kolejność zgłoszeń. Ogólnie rzecz biorąc, posiadając instalację fotowoltaiczną przed ogłoszeniem naboru, będziesz miał możliwość zgłoszenia się jako pierwszy do otrzymania dotacji i tym samym nie będziesz musiał długo czekać na zrealizowanie twojego wniosku. Dlatego też im szybciej, tym lepiej - jeśli mieszkasz w województwie lubelskim i chcesz poznać więcej szczegółów, firma APP Energy zaprasza do kontaktu telefonicznego pod numerem 693 345 471 lub w siedzibie firmy w Lublinie na ul. Willowej 42a.

Inne formy odzyskania pieniędzy zainwestowanych w fotowoltaikę

Dzięki przeznaczeniu odpowiedniego kapitału na zakup i montaż ekologicznego źródła energii możemy obniżyć swój podatek dochodowy. Część podatku jaka może być odliczona zależy od stawki podatkowej przypadającej na właściciela domu, a mianowicie może ona wynosić 18% lub 32%. Należy pamiętać, że wszelkie dofinansowania nie są wliczane w koszty, które my ponieśliśmy w ramach inwestycji, zatem warto jest zainwestować całkowicie samodzielnie i wówczas uzyskać ogromną ulgę podatkową. Ulga termomodernizacyjna to nawet 53000 zł, ustalana jest oczywiście na podstawie kosztów poniesionych w celu zamontowania paneli społecznych, a także wysokości ciężaru fiskalnego.

Koszty instalacji fotowoltaicznej mogą ulegnąć zmianie

W przypadku inwestowania w fotowoltaikę ważny jest czas, jej ceny mogą się diametralnie zmieniać w krótkim okresie czasu, zatem należy się pospieszyć. Informację na temat podwyższenia kosztów paneli społecznych otrzymaliśmy już na początku tego roku i nic nie wskazuje na to, że może to ulec zmianie. Na ceny tego ekologicznego źródła energii składają się koszty wydobycia surowców potrzebnych do stworzenia instalacji fotowoltaicznej. Podstawowymi materiałami jest miedź, krzem, a także szkło, których ceny ciągle idą w górę. Innym elementem składowym jest także kurs waluty euro, a ten wzrósł o niemal 0,25 zł w stosunku do poprzedniego roku.

Założenie instalacji fotowoltaicznej teraz, to darmowy prąd na wiosnę

Tak jak wszelkie inne remonty w domu, zmiany elewacji, zamontowanie paneli społecznych to długi i dość skomplikowany proces wymagający pracy specjalistów. Nawet jeśli uda ci się stworzyć instalację fotowoltaiczną w jak najkrótszym czasie, nie od razu możesz zacząć z niej korzystać. Podstawowym elementem jest wymiana licznika energii elektrycznej, a to potrwać może nawet kilka miesięcy. Faktem jest, iż fotowoltaika przynosi najwięcej oszczędności podczas ciepłych miesięcy roku, zatem logicznie rzecz ujmując, proces jej instalacji powinien zostać zakończony jeszcze przed rozpoczęciem wiosny. W związku z tym, to właśnie początek roku, wiążący się często z wprowadzaniem wielkich zmian w swoim życiu, powinien być odpowiednim czasem na zainwestowanie w system fotowoltaiczny. 

Artykuł partnera.