Jak działają elektromagnesy?

Elektromagnesy to urządzenia niewidoczne na pierwszy rzut oka, ale być może często ich używasz. Gdzie znajdują zastosowanie? Jak działa i z czego zbudowany jest elektromagnes? Odpowiadamy!

Jak działają elektromagnesy?

Elektromagnesy to urządzenia, z których korzystamy na co dzień. Często są one dla nas niewidoczne i znajdują się wewnątrz przedmiotów codziennego użytku. Na początku warto zwrócić uwagę na to, czym jest tak właściwie elektromagnes. Pod tym pojęciem kryje się urządzenie wytwarzające pole magnetyczne pod wpływem przepływu prądu elektrycznego. Jeżeli odetniemy dostęp do prądu, wówczas pole magnetyczne zaniknie. Warto również wiedzieć, z jakich elementów składa się elektromagnes. Dzięki temu łatwiej będzie zrozumieć jego działanie. Elektromagnes tworzą: rdzeń, cewka, bieguny, metalowy krążek i obudowa. 

Aby urządzenie zaczęło działać, napięcie musi być podane na cewkę. W tym momencie wytwarza się pole elektromagnetyczne, które odpowiada za wykonanie określonego ruchu. Jeżeli zamontujemy elektromagnes do dzwonka, wówczas przyciąga on zworę uderzającą czaszę dzwonka. Następnie otwiera się obwód, który powoduje wyłączenie elektromagnesu. Z kolei sprężyny umieszczone w mechanizmie prowadzą do pierwotnego ułożenia. Kiedy to się stanie, obwód się zamyka i ponownie przyciąga magnes. Dzięki temu otrzymujemy efekt dzwonienia. Warto zaznaczyć, że jest to tylko jedno z zastosowań elektromagnesów.

Jakie są rodzaje elektromagnesów?

W zależności od rodzaju elektromagnesów będzie mogli go zastosować w innych sytuacjach. W sklepach znajdziemy 6 podstawowych rodzajów tego urządzenia. Pierwszy z nich to elektromagnes mocujący bez magnesu trwałego. Kiedy przepływa przez niego prąd, następuje trzymanie danego przedmiotu. W przypadku elektromagnesu mocującego z magnesem trwałym otrzymamy efekt puszczenia przedmiotu trzymanego przez urządzenie. Elektromagnesy przesuwne umożliwiają przyciąganie lub wypychanie trzpienia z określoną siłą o konkretny suw. Jeżeli zdecydujemy się na montaż elektromagnesów wibracyjnych, pod wpływem prądu, kotwica umieszczona nad elektromagnesem zacznie wibrować. 

Elektrorygle powodują zaryglowanie lub odryglowanie przedmiotu. Efekt zależy od stanu, w jakim znajduje się urządzenie przed podaniem prądu. Jeżeli zdecydujemy się na wprowadzenie elektromagnesów obrotowych, po podaniu napięcia obracają trzpień urządzenia o określony kąt w danym momencie. Skoro wiemy, jaki efekt gwarantują konkretne rodzaje elektromagnesów, bez problemu wybierzemy właściwy. Musimy odpowiedzieć sobie jedynie na jedno istotne pytanie. Jaki efekt chcemy uzyskać? Na jakim ruchu nam zależy? Niektóre z wyżej wymienionych urządzeń znajdziemy na stronie sklepu internetowego: elstyk.com.

Gdzie można zastosować elektromagnes?

Elektromagnesy znajdują szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach naszego życia. Bardzo często korzystamy z nich nieświadomie na co dzień. Elektromagnesy są wykorzystywane w lotnictwie, motoryzacji, przemyśle, obrabiarkach czy też maszynach tekstylnych. Jeżeli mamy w domu dzwonki elektryczne, z pewnością znajduje się w nich elektromagnes wprowadzający młoteczek w drganie. Czynność ta powtarza się kilkukrotnie. Dzięki temu możemy usłyszeć charakterystyczne dzwonienie. Elektromagnesy znajdziemy również w zamkach elektrycznych. Dzięki nim możemy otworzyć drzwi do klatki z dowolnego piętra czy też bramkę prowadzącą do posesji.

Elektromagnesy są również obecne w branży medycznej. Dzięki nim chirurg okulista może usunąć odłamki metalu z oka pacjenta. Znajdują również zastosowanie w mikrochirurgii. Umożliwiają specjalistom przeprowadzenie operacji bez konieczności otwierania ciała.