Fotowoltaika – przydomowa elektrownia słoneczna

Odnawialne źródła energii (OZE), to coraz bardziej rozpoznawalne i używane świadomie sformułowanie. Jedną z form wykorzystywanych do produkcji energii elektrycznej jest energia promieniowania słonecznego. Pozyskuje się ją poprzez fotowoltaikę, a więc panele fotowoltaiczne wykorzystujące zjawisko fotowoltaiczne do wygenerowania prądu.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Producent paneli fotowoltaicznych wykorzystuje do ich budowy półprzewodniki, zwłaszcza krzem, który ma wysoką wydajność w tworzeniu prądu.  Zaraz po półprzewodniku najważniejszą rolę gra falownik, który za zadanie ma zmianę prądu stałego wytworzonego przez ogniwa fotowoltaiczne na prąd zmienny, który używany jest w naszych gniazdkach.

Fotowoltaika – dlaczego warto?

Główną zaletą tego rodzaju wytwarzania energii elektrycznej jest redukcja emisji CO2 do atmosfery. Instalacje fotowoltaiczne nie wytwarzają bowiem żadnych substancji szkodliwych dla środowiska, a w dodatku są bardzo ciche, w przeciwieństwie do elektrowni wiatrowych i wodnych.

Drugą, bardzo ważną zaletą paneli woltaicznych jest to, że nie posiadają elementów ruchomych, są więc mało awaryjne, a ich konserwacja opiera się głównie na czyszczeniu raz lub dwa razy do roku ich powierzchni, w celu zapobiegnięcia obniżenia wydajności.

Produkcja energii elektrycznej wiąże się z różnymi porami nasilenia promieniowania słonecznego, w okresie wiosenno-letnim słońca jest więcej niż w okresie jesienno-zimowym, warto więc mieć podłączoną fotowoltaikę do sieci dostawcy energii elektrycznej, dzięki czemu generowane nadwyżki będą odstępowane temu dostawcy, a w przypadku niedoboru energii elektrycznej, np. zimą, będzie ona zwracana nieodpłatnie do 80% wyprodukowanej energii z sieci.

Fotowoltaika działa cały dzień, nawet w pochmurne dni, ponieważ wyłapuje też rozproszone promienie słoneczne. Jedyny moment, gdzie panele fotowoltaiczne nie działają to noc.

Bardzo ważną zaletą jest też dofinansowanie w budowę instalacji paneli fotowoltaicznych, dzięki czemu inwestycja w swoją własną energię elektryczną zwraca się już po kilku latach.

Prąd ze słońca

Decydując się na własną elektrownię, trzeba postawić na sprawdzone firmy montujące panele fotowoltaiczne. W każdym rejonie Polski znajduje się przynajmniej kilka firm oferujących takie usługi. Panele fotowoltaiczne w Krakowie profesjonalnie zamontuje firma Solgen (https://solgen.pl), która specjalizuje się w kompleksowej usłudze wykonywania tego typu inwestycji. Firma ta posiada też oddział fotowoltaiki na Śląsku, a także zajmuje się instalacjami fotowoltaicznymi w Łodzi czy Wrocławiu. Miejsca te nie są przypadkowe, promieniowanie słoneczne najmocniejsze jest właśnie na wschodzie, centrum i południu kraju.

Aby urządzenia fotowoltaiczne działały najlepiej, jak to możliwe najlepiej zamontować je na dachu o wystawie południowej, pod odpowiednim kątem (30-35°).

Instalacje fotowoltaiczne opinie mają różne, warto zaznaczyć, że wiele mitów na temat tego sposobu uzyskiwania prądu zostało już obalonych i nie należy się obawiać o wydajność paneli fotowoltaicznych, których działanie bez utraty potencjału wynosi nawet ponad 25 lat.

Artykuł partnera.