Kable do stref ex, czyli jakie?

Osoby, które choć odrobinę interesują się przemysłem ciężkim z całą pewnością słyszały o okablowaniu do tak zwanych stref ex. Wszystkim, dla których termin ten nie kojarzy się z zupełnie niczym przygotowaliśmy ten oto materiał, w ramach którego w pełniejszym stopniu przyjrzymy się temu niezwykle ciekawemu zagadnieniu.

Kable do stref ex noszą także w branży nazwę elektroenergetycznych kabli górniczych podwójnie ekranowanych. Są to produkty specjalnego przeznaczenia, które to znacznie ułatwiają górnikom pracę wiele metrów pod powierzchnią ziemi. Powstają one z wysoce wytrzymałych materiałów, dzięki czemu nawet ich ekspozycja na niekorzystne warunki atmosferyczne, środowiskowe, czy też na uszkodzenia mechaniczne nie jest w stanie wyłączyć ich z pracy. Jest to przede wszystkim zasługa implementacji podwójnego ekranu, a więc specjalnej, wzmacnianej powłoki powstającej typowo z miedzi lub metalu. To właśnie ona zabezpiecza użytkowników przed porażeniem prądem w przypadku utraty integralności strukturalnej przez okablowanie, a także zapewnia pełną ochronę przed ewentualnymi zakłóceniami elektromagnetycznymi, które mogłyby mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie urządzeń i maszyn stosowanych w kopalniach.

Cechą szczególną takich kabli zasilających jest także to, iż ich powłoka zewnętrzna powstaje z materiałów bezhalogenowych, a więc takich, które nie powodują generowania dużych ilości ciemnego, gryzącego dymu w przypadku zapłonu. Jak możemy się domyślić, głęboko pod ziemią, gdzie widoczność i tak pozostawia już wiele do życzenia, duże natężenie oparów mogłoby znacznie utrudnić lub nawet uniemożliwić przeprowadzenie akcji ratunkowej, co górnicy mogliby przepłacić zdrowiem lub życiem. Dbający o zadowolenie oraz optymalny stan zdrowia swoich pracowników właściciele kopalń podejmują z uwagi na ten fakt działania mające na celu modernizację stosowanego okablowania, dzięki czemu nawet w momencie, gdy dojdzie do zapłonu, możliwe będzie szybkie opuszczenie miejsca pracy przez tych dzielnych ekspertów, jako że pomiędzy nimi a wyjściem znajdzie się niemalże przezroczysty, niedrażniący oraz gwarantujący zadowalającą widoczność dym.

Kable do stref ex stosowane są przede wszystkim w obszarach kopalń, które to w najwyższym stopniu zagrożone są wybuchem metanu oraz pyłu węglowego. Charakteryzują się one także niezwykłą wręcz żywotnością, dzięki czemu możliwe jest wykorzystywanie ich choćby w najtrudniejszych warunkach przez wiele miesięcy lub nawet lat bez konieczności ich renowacji, konserwacji, czy wymiany na nowe. Zakup kabla górniczego najnowszej generacji to więc inwestycja nie tylko w możliwie jak najsprawniejsze funkcjonowanie danej kopalni, ale także w zdrowie i komfort pracy samych górników, którzy dzięki ich implementacji są w stanie wykonywać powierzone im zadania sprawniej, szybciej oraz mniejszym nakładem pracy. Niezwykle cieszy nas, że z roku na rok zyskują one na popularności i mamy wielką nadzieję, że sytuacja taka będzie miała miejsce nadal, natomiast liczba kopalń, w których w dalszym ciągu wykorzystywane jest okablowanie przestarzałe z poprzedniej epoki będzie drastycznie maleć.

Informacja prasowa.