Prąd ze słońca - panele fotowoltaiczne

Chcesz przyczynić się do poprawy jakości środowiska i powietrza, którym oddychasz? Pomyśl o zmianie konwencjonalnego źródła energii elektrycznej na... odnawialne, czyli takie które pozwoli ograniczyć zużycie naturalnych zasobów oraz zredukować zanieczyszczenia generowane do atmosfery. Nowoczesne rozwiązania, jak np. fotowoltaika, to wiele korzyści. Mają nie tylko pozytywny wpływ na globalny ekosystem, ale dają możliwość uniezależnienia się od ogólnodostępnych dostawców prądu pojedynczym gospodarstwom domowym czy firmom.

System fotowoltaiczny to układ składający się z kilku elementów, dzięki którym możesz cieszyć się energią elektryczną pozyskaną z darmowego źródła jakim jest Słońce. Pochłanianie promieniowania słonecznego odbywa się przez ogniwa fotowoltaiczne, złożone w moduły, zwane także panelami, instalowane są na dachu domu bądź gruncie. Nieodłączną częścią systemu jest inwerter, dzięki któremu:

Poza wyżej wymienionymi elementami, na oprzyrządowanie systemu fotowoltaicznego, składają się również: rama montażowa, za pomocą której stabilnie osadza się panele pod odpowiednim kątem, okablowanie „spajające” wszystkie części układu oraz licznik dwukierunkowy monitorujący ilość prądu wytworzonego przez panele oraz pobranego z sieci energetycznej. Samoobsługowy charakter instalacji sprawia, że nie musisz poświęcać swojego czasu na stałe monitorowanie jego pracy.

Wydajność systemu fotowoltaicznego będzie największa, jeżeli podczas montażu zostaną zachowane takie wytyczne jak: kąt nachylenia, który powinien wynosić 30-35°, usytuowanie w kierunku południowym oraz dobór pod względem ilości modułów i ich mocy. Spełniając te warunki możesz oczekiwać, że w skali roku koszty na prąd pokryjesz nawet w całości. Warto pamiętać, że nowoczesne panele fotowoltaiczne pochłaniają nawet promieniowanie rozproszone – pracują od świtu do zmierzchu i w dni pochmurne.

Informacja prasowa.