Firma przyjazna środowisku

W dzisiejszych czasach firmy dążą nie tylko do maksymalizacji swoich zysków, ale też dostosowania swojego działania do potrzeb środowiska naturalnego. Przedsiębiorstwa, które traktują poważnie ekologię cieszą się zaufaniem klientów i kontrahentów. Warto też podkreślić, że działania proekologiczne, np. ograniczanie zużycia wody, energii i surowców, wpływają na obniżenie kosztów operacyjnych. Jak udowodnić, że organizacja działa przyjaźnie dla środowiska? Najlepszym sposobem jest certyfikacja ISO 14001, czyli Systemu Zarządzania Środowiskowego.

Jak wdrożyć ISO 14001?

Pierwszym krokiem jest zapoznanie się z wytycznymi normy ISO 14001. Kolejnym etapem jest przeprowadzenie dokładnej analizy bieżącej sytuacji firmy pod kątem spełniania wymogów tego systemu. Można ją przeprowadzić z pomocą niezależnego audytora podczas tzw. audytu wstępnego. Wyniki takiej kontroli jasno pokazują jakie obszary wymagają wprowadzenia zmian. Po przeszkoleniu całego personelu oraz dostosowaniu działania przedsiębiorstwa do wymagań normy można zgłosić się na audyt certyfikacyjny. Podczas takiej kontroli audytor z niezależnej jednostki certyfikacyjnej sprawdza czy wszystkie wymogi są spełnione. Jeśli w jakimś obszarze zostaną zauważone niezgodności, to firma ma określony czas na wdrożenie działań korygujących. Kiedy wszystko już jest właściwie dostosowane do zasad Systemu Zarządzania Środowiskowego organizacja uzyskuje certyfikację ISO 14001.

Utrzymanie Systemu Zarządzania Środowiskowego

Trzeba pamiętać, że certyfikacja ISO 14001 to nie tylko jednorazowe wdrożenie zasad normy i przeprowadzenie audytu. System Zarządzania Środowiskowego wymaga regularnej kontroli poprzez audyty wewnętrzne, a także dążenia do ciągłej poprawy działania. Założenie nieustannego doskonalenia zobowiązuje do szybkiej poprawy wszelkich niezgodności, a także poszukiwania obszarów, w których można zastosować usprawnienia i przenieść działania sprzyjające środowisku na jeszcze wyższy poziom.

Informacja prasowa.