Panele fotowoltaiczne, czyli nieograniczona, zielona energia

Fotowoltaika, czyli dziedzina zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego na elektryczność, to prężnie rozwijająca się gałąź rynku energetycznego. Z roku na rok liczba zamontowanych paneli rośnie, rośnie też ilość energii produkowanej za ich pomocą.

Garść liczb

W roku 2016 łączna, sumaryczna moc zainstalowana w systemach fotowoltaicznych w Polsce wyniosła ok. 199 MW2. W samym 2016 roku powstało ponad 101 MW nowych mocy w fotowoltaice, z czego ok. 73 MW w mikroinstalacjach.

Liczby te stale rosną. Zwracamy coraz większą uwagę na ekologię, rozsądne podejście do korzystania z tego, co daje nam świat. Rośnie świadomość wpływu, jaki mamy na środowisko. Stąd takie nowoczesne, mądre wybory.

Fotowoltaika to dzisiaj jedna z popularniejszych metod pozyskiwania elektryczności. Do jej tworzenia używa słońca, które należy do OZE (odnawialnych źródeł energii). Czyli takich, których wykorzystanie nie wiąże się z długotrwałym ich deficytem. Odnawialne źródła energii zaspokajały w 2016 roku 18,2% zapotrzebowania ludzkości.

Moc natury dla domu i firmy

Promieniowanie słoneczne, wiatr, opady, fale morskie. Wszystkie one mogą być z powodzeniem wykorzystywane do dostarczania nam prądu. To najbardziej ekologiczne i najrozsądniejsze źródła pozyskiwania elektryczności. Takie, z których powinniśmy korzystać.

Tego rodzaju nieograniczona, zielona moc to sposób na dojrzałe, rozsądne korzystanie z dóbr natury. I umiejętne wprowadzanie ich do domów i firm. Co ciekawe, coraz więcej korporacji decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych na dachach budynków. Modnie jest być świadomym.

Inwestujemy coraz więcej i wydajniej. Kiedy budujemy lub remontujemy dom często wybieramy ekologiczne metody dostarczania mu energii. Jedną z najpopularniejszych z nich jest właśnie fotowoltaika.

Badania wskazują na nieustanny wzrost sprzedaży. Fotowoltaika będzie rozwijała się w sektorze prosumentów biznesowych, czyli w sektorze przedsiębiorstw. Według ekspertów z branży inwestować w tę gałąź rynku będzie też największa wciąż grupa użytkowników, czyli właściciele domów.

Choć w Polsce – w porównaniu z innym krajami Unii Europejskiej – wciąż udział fotowoltaiki w wytwarzaniu energii jest niewielki, to rozwój rynku budzi jednak nadzieję. Rokrocznie sprzedaż paneli wzrasta. I to naprawdę spektakularnie.