Inteligentne gniazdka dla nowoczesnego domu

Nowoczesne budownictwo coraz śmielej zmierza w stronę innowacyjnych rozwiązań z dziedziny Smart Home. Wiele z nich odnajduje swoje zastosowania w mieszkaniach, domach, a nawet biurach, ułatwiając nam codzienne życie. Nierzadko, przekładają się również na znaczne oszczędności. Wystarczy przyjrzeć się bliżej inteligentnym gniazdkom, które spotkać można już w licznych wnętrzach. Jakie korzyści przynoszą i dlaczego warto w nie zainwestować?

Smart Plug - inteligentne gniazdko elektryczne

Inteligentne gniazdka stanowią prawdziwą rewolucję w zarządzaniu energią elektryczną. Mimo niewielkiego rozmiaru są niezwykle praktyczne i funkcjonalne, a ich użytkowanie możemy w znacznym stopniu uzależnić od naszego indywidualnego zapotrzebowania. Smart Plug to specjalna nakładka na gniazdko 220V, czyli takie, jakie występują w każdym domu. Zazwyczaj składa się na nią prostokątna obudowa i wtyczka. Nie wymaga ona montażu czy skomplikowanej instalacji - wystarczy włożyć ją do kontaktu oraz posiadać router wifi, dzięki któremu będzie mogła bezprzewodowo połączyć się z naszym urządzeniem mobilnym. Inteligentne gniazdko pozostając w kontakcie ze smartfonem lub tabletem za sprawą dedykowanej aplikacji pozwala nam na uzyskanie informacji o ilości zużywanej przez nas energii oraz zarządzanie nią w naszym domu.

Jak zarządzać poborem energii?

Smart Plugs możemy również połączyć z centralą, w jaką wyposażony jest inteligentny dom. Dzięki temu, będziemy mogli sterować urządzeniami spoza obszaru domu, a nieodłączone żelazko nie będzie stanowić już dla nas żadnego problemu, bo niezależnie od tego, w jakim miejscu się znajdujemy wystarczy, że zalogujemy się do aplikacji i wyłączymy dopływ prądu. Inteligentne gniazdka wi-fi mogą stanowić także zabezpieczenie przed włamywaczami podczas dłuższych urlopów, gdy mieszkania szczególnie narażone są na kradzieże – jak to działa? Włączając i wyłączając zdalnie światło w różnych pomieszczeniach imitujemy obecność domowników, co odstrasza potencjalnych złodziei obserwujących puste mieszkania.

Inteligentne gniazdka dają nam także możliwość personalizacji harmonogramu pracy urządzeń, dzięki czemu z łatwością możemy ustawić czas, w którym mają one zużywać prąd. Za pomocą aplikacji możemy zaprogramować gniazdka tak, aby podłączone pod nie sprzęty zostały odłączone od prądu w godzinach, kiedy przebywamy poza domem. Jednocześnie, wraz z naszym powrotem urządzenia ponownie zostają podłączone pod napięcie, a to wszystko bez naszego udziału!

Bardziej rozbudowane egzemplarze prezentują statystyki poboru prądu w postaci tygodniowych bądź miesięcznych raportów. Posiadając pełną kontrolę nad zużyciem energii przez poszczególne sprzęty, możemy w sposób znaczący ograniczyć nasze wydatki za prąd, a tym samym - zwiększyć domowe oszczędności. Nie musimy martwić się także o spięcia spowodowane burzą, ponieważ każde inteligentne gniazdko zawiera bezpiecznik. W przypadku przepięcia urządzenie zostaje automatycznie odłączone, a dzięki natychmiastowym powiadomieniom, uzyskujemy informację o wybiciu korków.

Smart Plus - jakie gniazdka wybierać?

Inteligentne gniazdka występują w kilku wersjach. Niektóre modele mogą zawierać mniej funkcji, dlatego trzeba się im dokładnie przyjrzeć. Istotny jest m.in. rodzaj wykorzystanej komunikacji bezprzewodowej. Obecnie w tym względzie przeważa Smart Plug Wi-Fi. To najwygodniejsze rozwiązanie pozwalające na łączność online. Alternatywnym wyborem będą także gniazdka z modułem Bluetooth, które mogą mieć zróżnicowany zasięg działania. Jeżeli zależy nam na sterowaniu poborem energii z dużych odległości, to warto wybrać te o największym zasięgu.

Ile kosztują inteligentne gniazdka?

Wbrew pozorom nie jest to tak kosztowne rozwiązanie. Ceny podstawowych gniazdek zaczynają się od 50 złotych, lecz nie mają zbyt wielu funkcji. Za lepsze modele zapłacimy od 150 do nawet 400 złotych. Nie musimy jednak ich kupować. innogy Polska oferuje możliwość wynajmu gniazdek Wi-Fi na okres 24, 36 lub 48 miesięcy, a cena najmu zależna jest od ilości gniazdek. Miesięczny koszt to zaledwie kilka-kilkanaście złotych. Co więcej, stała opłata za wynajem doliczana jest do faktury za energię. Dodatkową zaletą najmu jest serwis zapewniony przez firmę najmującą, która w trakcie trwania umowy pomoże w wymianie lub naprawie urządzenia, jeśli wystąpią z nim jakieś problemy.

Czy opłaca się skorzystać ze Smart Plug?

Inteligentne gniazdka bez wątpienia stanowią atrakcyjne rozwiązanie dla wszystkich osób zainteresowanych zwiększeniem kontroli nad sterowaniem urządzeniami podłączonymi do prądu oraz obniżeniem rachunków za energię. Ze względu na łatwość obsługi i wygodę użytkowania będą stanowiły jeden z najważniejszych elementów w prężnie rozwijającej się dziedzinie, jaką jest Smart Home.

Informacja prasowa