Dynamiczny wzrost popularności powietrznych pomp ciepła

Od kilu lat zauważalne jest rosnące zainteresowanie (a co za tym idzie montaż) powietrznych pomp ciepła. W ciągu ostatnich sześciu lat rynek wszystkich pomp ciepła wzrósł 3-krotnie...

Od kilu lat zauważalne jest rosnące zainteresowanie (a co za tym idzie montaż) powietrznych pomp ciepła. W ciągu ostatnich sześciu lat rynek wszystkich pomp ciepła wzrósł 3-krotnie, a jeśli chodzi o pompy ciepła na powietrze to w latach 2014/2015 wyniósł aż 70% (!) natomiast w latach 2015/2016 o 33%.

Skąd taka popularność ogrzewania budynków powietrzem?

Powietrzna pompa ciepła – czy to naprawdę działa?

Wiele osób zastanawia się jak to możliwe, że powietrzem można ogrzać budynek i do tego jeszcze przygotować ciepłą wodę?. A jeżeli już to na pewno będzie to bardzo drogie….

Żeby łatwo wytłumaczyć jak to działa wyobraźmy sobie… pompkę rowerową.
Czy pompując powietrze czuliście w dłoni, że pompka staje się coraz cieplejsza? No właśnie- pompując powietrze do małej powierzchni powodujemy, że energia zgromadzona w powietrzu zmienia się w gaz. Im więcej pompujemy tym bardziej powietrze się spręża, przez co wytwarza więcej ciepła. Banalnie proste.

Jeżeli zamienimy naszą małą pompkę do roweru na powietrzną pompę ciepła to już wiemy skąd bierze się ciepło w budynku i ciepła woda.

Pompa ciepła powietrze-woda – czy ogrzeje zimą?

Znamy zasadę działania powietrznej pompy ciepła i o ile przy plusowych temperaturach na zewnętrz można jeszcze uwierzyć, że ogrzeje ona budynek to im niższa temperatura zimą tym coraz trudniej nam zrozumieć, że takie ogrzewanie może być efektywne.

NIC BARDZIEJ MYLNEGO!

Wiodący producenci pomp ciepła (NIBE, VAILLANT, BUDERUS, WIESSMANN) prześcigają się w tym by pompy ciepła powietrze-woda działały z jak najwyższą sprawnością (tzw. COP) przy jak najniższych temperaturach. Dzięki temu nawet przy -25⁰C powietrzna pompa ciepła niedrogo ogrzeje budynek i zapewni ciepłą wodę. Wyścig technologiczny sprawił , że niektóre powietrzne pompy ciepła osiągają wyższą sprawność aniżeli pompy…. gruntowe!

Gruntowa czy powietrzna pompa ciepła?

Jeżeli odpowiesz pozytywnie na poniższe pytania to odpowiedź jest tylko jedna: POWIETRZNA POMPA CIEPŁA:

  1. Czy budynek jest nowy?
  2. Czy jest ocieplony warstwą min.15cm styropianu, a wykonanie ocieplenia jest prawidłowe?
  3. Czy okna i drzwi mają niską przenikalność, a podczas ich obsadzania nie powstały żadne mostki termiczne?
  4. Czy w budynku jest 100% ogrzewania podłogowego?
  5. Czy twój budynek do 250m?
  6. Garaż nie jest ogrzewany?

Jeżeli odpowiedziałeś 6xTAK to bez wątpienia pompa ciepła powietrze -woda jest najlepszym urządzeniem grzewczym dla twojego budynku. Porównując do gruntowej pompy ciepła – nakłady na odwierty, projekt robót geologicznych i dokumentację powykonawczą zwrócą się najwcześniej za kilkanaście lat. W tym czasie technologia grzewcza dalej będzie się rozwijać a urządzenia osiągać coraz lepsze parametry.

Fotowoltaika zamiast odwiertów

Jak wiemy zarówno gruntowe pompy ciepła jak i powietrzne działają na prąd. Im większe COP danego urządzenia tym więcej wytwarza ciepła z każdej pobranej kWh z gniazdka. Np. jeżeli producent deklaruje, że dana pompa ciepła ma COP na poziomie 4,5 to oznacza, że z 1kWh prądu produkuje 4,5 jednostki ciepła.

A inaczej, że jedna jednostka ciepła kosztuje 0,225 kWh czyli 14 groszy!

Dużo Inwestorów kalkuluje i myśli w ten sposób:

„skoro mam wydać na odwierty i całą procedurę co najmniej kilkanaście tysięcy złotych to wolę dołożyć kilka tysięcy i zamontować na dachu panele fotowoltaiczne, które będą produkowały prąd dla mojego budynku i mojej pompy ciepła”

I słusznie.

Ale dość często pojawia się pytanie. Ale przecież pompa ciepła najwięcej prądu pobiera zimą, a w wtedy produkcja prądu z fotowoltaiki jest niewielka, więc jaki jest sens montowanie fotowoltaiki?

Otóż sens jest taki, że sieć energetyczna służy jako „akumulator” i gromadzi nadwyżkę wyprodukowanej przez nas energii na okresy zimowe. Wprawdzie Zakład Energetyczny zimą „odda” nam naszą wyprodukowaną z fotowoltaiki energię ale nie w 100% tylko 80% (instalacja do 10kW). ZE zabiera 20% jako „opłatę” za administrowanie tą energią.

Mimo wszystko jest to bardzo dobry układ i opłacalny dla domu jednorodzinnego.

Jeżeli przeanalizujemy nasze rachunki za prąd to zwróćmy uwagę ile tak naprawdę kosztuje 1kwh prądu a ile wynoszą wszystkie pozostałe opłaty (abonament, sieciowa, przejściowa, OZE itd.). Coraz częściej stanowią one ponad 50% wartości rachunku! Czyli im mniej zużyjemy prądu z sieci tym mniej zapłacimy opłat przesyłowych.

Podsumowując: Zamiast odwiertów zamontuj fotowoltaikę!

Ile kosztuje ogrzewanie domu powietrzną pompą ciepła?

A teraz czas na szczegółowe wyliczanki i symulacje kosztów ROCZNEGO ogrzewania budynku i przygotowanie ciepłej wody różnymi urządzeniami grzewczymi.

Do porównania przyjęliśmy następujące założenia:

Według szwedzkiego producenta NIBE koszty wyglądają następująco:

Gruntowa pompa ciepła sprawność COP 4,8 2 287,00zł (rocznie)
Powietrzna pompa ciepła sprawność COP 4,2 2 614,00zł (rocznie)
Kocioł gazowy ziemny sprawność 95% 4 764,00zł (rocznie)
Kocioł gazowy płynny sprawność 93% 8 186,00zł (rocznie)
Kocioł olejowy sprawność 93% 8 303,00zł (rocznie)
Kocioł elektryczny sprawność 95% 11 556,00zł (rocznie)

Artykuł Elektro-Sanit: http://elektro-sanit.pl/

Artykul sponsorowany.