Energooszczędność? To się opłaca!

Rosnące zużycie energii to jeden z ważniejszych problemów ekologicznych w dzisiejszym świecie. Duży wpływ na poprawę tego parametru w skali ogólnoświatowej mają duże przedsiębiorstwa.

W zakładach produkcyjnych, czy biurowcach zapotrzebowanie na energię zasilającą maszyny, sprzęt komputerowy i inne urządzania elektryczne jest ogromne. Warto też zauważyć, że samo ogrzewanie lub klimatyzowanie budynków o dużych kubaturach to olbrzymi koszt. W związku z tym wiele firm decyduje się na przeprowadzenie audytu energetycznego (http://www.bureauveritas.pl/home/about-us/our-business/certification/management-systems/energy-management ). Z tego artykułu dowiesz się na czym on polega i jakie korzyści może przynieść różnego rodzaju organizacjom.

Co to jest audyt energetyczny?

Jest to oczywiście forma kontroli przedsiębiorstwa pod kątem zapotrzebowania na energię, jej zużycia oraz możliwości redukcji tych parametrów bez uszczerbku na efektywności wszelkich procesów. Podczas audytu osoba z niezależnej jednostki certyfikującej sprawdza działalność pod kątem zarządzania energią. Wyniki tej szczegółowej analizy pozwalają na zoptymalizowanie polityki energetycznej firmy oraz obniżenie kosztów operacyjnych wynikających ze spadku zużycia energii.

Jak oszczędzać energię w przedsiębiorstwie?

Wielu ludzi biznesu kojarzy wprowadzanie zmian związanych poprawą bilansu energetycznego jedynie z zakupem urządzeń, które będą pobierać mniej prądu. Tymczasem gama działań, które pozwalają na bardziej racjonalne wykorzystywanie energii jest bardzo szeroka. Jednym ze sposobów jest przynajmniej częściowe przestawienie się na energię ze źródeł odnawialnych. Ważne jest także zadbanie o dobrą izolację budynków i efektywne ich ogrzewanie, bądź chłodzenie. Sposobem na zmniejszenie zużycia energii jest też odpowiednie przeszkolenie pracowników. Jeśli oni będą mieli odpowiednie nawyki, to każdego dnia zakład będzie oszczędzał na rachunkach za prąd.

Korzyści wynikające z oszczędzania energii

Wykonanie audytu energetycznego pozwala nie tylko na ocenę obecnej sytuacji firmy, ale także prognozowanie trendów konsumpcji energii w przyszłości. Dzięki temu przedsiębiorstwo może wcześniej przygotować się do nadchodzących zmian. Oczywistą konsekwencją wprowadzenia zasad optymalizacji energii jest obniżenie kosztów jej zużycia. Skutkiem tych działań jest także spadek emisji szkodliwych gazów i innych zanieczyszczeń do środowiska.

Informacja prasowa.