Historia powstania żarówki

Niewiele jest przedmiotów równie powszechnych w naszym codziennym życiu, co żarówka. Przybierają różne formy, stanowią wyposażenie każdego domostwa, wieczorami oświetlają parki i ulice, są niezbędnym elementem bezpieczeństwa pojazdów. Jednocześnie niewiele osób ma pojęcie jak działają te proste urządzenia, oraz skąd w ogóle się wzięły.

Czym jest żarówka?

Żarówka to podstawowy rodzaj lampy elektrycznej. Elementem produkującym światło jest żarnik, czyli cienki drucik, który pod wpływem przepływającej przez niego energii elektrycznej rozżarza się i świeci intensywnym światłem. Szklana bańka żarówki wypełniana jest gazami obojętnymi lub panuje w niej próżnia – w ten sposób żarnik zabezpieczany jest przed utlenieniem.

Historia żarówki

Powszechnie za wynalazcę żarówki uważa się Thomasa Alvę Edisona. W rzeczywistości był on jedynie autorem udoskonaleń wynalazku, który w 1860 roku w Wielkiej Brytanii opatentował Joseph Wilson Swan – patent na swoją wersję żarówki Edison uzyskał dopiero w roku 1879. Jednak jeszcze przed Swanem kilku niezależnych wynalazców prowadziło eksperymenty z żarzeniem różnych materiałów w próżni – pierwszym z nich był Francuz Marcellin Jobard, który w 1838 eksperymentował z włóknami węglowymi, następny Robert Grove wykorzystał w tym celu platynę. W 1854 roku Niemiec Heinrich Göbel z powodzeniem wykorzystał żarówkę z żarnikiem wykonanym ze zwęglonych włókien bambusa w celach komercyjnych. To właśnie jego uznaje się za twórcę prawdziwej żarówki.

Żarówka opatentowana przez przez Swana w 1860 była w stanie świecić przez bardzo krótki czas i nie dawała dużych ilości białego światła – przyczyną był brak możliwości stworzenia odpowiedniej próżni w bańce. Z czasem Swan ulepszył swoją żarówkę, zmniejszając ilość tlenu w bańce, to jednak spowodowało, że konieczne stało się zastosowanie wydajniejszych źródeł prądu.

Edison, uważany za wynalazce żarówki, skopiował i ulepszył pomysł Swana – zastąpił on grafitowy żarnik drucikiem wykonanym z wolframu. W 1879 roku uzyskał amerykańki patent na swoją wersję żarówki i rozpoczął kampanię reklamową swojego produktu, pomijając udział Swana w jego stworzenia. Po pewnym czasie obaj przedsiębiorcy doszli do porozumienia i podzielili się strefami wpływów. W 1883 roku założyli wspólną firmę, produkującą żarówki według projektu Swana – nazywało się ono Edison & Swan United Electric Light Company.

Tradycyjne żarówki wolframowe, świetlówki, żarówki LED oraz wiele innych sprzętów elektrycznych znajdziemy w ofercie sklepu internetowego supervolt.pl

Informacja prasowa.