Decydując się na biopaliwo

Z racji tego, że wciąż się mówi o zanieczyszczeniu środowiska, do którego przyczynia się miedzy innymi palenie w piecach węglem, warto jest pomyśleć o alternatywnych rodzajach paliwa. Jeśli zapotrzebowanie na biopaliwo będzie większe, to jego ceny będą dla konsumentów coraz bardziej korzystne. Zasób paliw kopalnych zmniejsza się i będą one coraz droższe.

Nie da się ukryć, że naturalne źródła energii to szansa na to, by nasza planeta nie była niszczona w zastraszającym tempie. To też szansa na zmniejszenie naszych regularnych wydatków nie tylko związanych z ogrzewaniem mieszkania czy domu. Do naturalnych, czyli odnawialnych źródeł energii, należy między innymi biomasa. Jest to tak naprawdę wszystko w obrębie substancji o pochodzeniu zwierzęcym i roślinnym. Biomasa ulega biodegradacji, co jest niezmiernie istotne, gdy mówimy o wykorzystaniu jej jako paliwa. 

Coraz bardziej popularnym paliwem ekologicznym, również w Polsce, jest pellet. Jest to paliwo przetworzone, jednak bez zawartości niebezpiecznych dla środowiska naturalnego związków. Pellet wytwarzany jest z drewna, siana, słomy, a także na przykład z pestek owocowych. Pellet przybiera postać granulatu, który jest łatwy do tego, by go zmagazynować. Jego zaletą jest głównie wysoka wydajność i to, że dzięki niemu emisja szkodliwych pyłów do atmosfery jest w dużym stopniu ograniczona. Aby używać tego biopaliwa trzeba dysponować specjalnie dostosowanymi kotłami, które wymagają od nas inwestycji co najmniej kilku tysięcy złotych. Dobre urządzenia grzewcze nie wymagają czasochłonnej obsługi i działają automatycznie.

Należy pamiętać, że pellet może lepszej i gorszej jakości. Ceniony jest na przykład pellet z drzew iglastych. W każdym razie, decydując się na to, że będziemy ogrzewać dom przy wykorzystaniu biopaliwa, musimy dobrze sprawdzić naszego przyszłego dostawcę pelletu, ponieważ, może się zdarzyć, że materiał nie będzie pełnowartościowy. Zresztą dzieje się tak też przecież w sytuacji, gdy kupujemy innego rodzaju paliwo, np. węgiel.