Rodzaje kotłów gazowych

Najpopularniejszym źródłem ciepła dla domów z instalacją gazociągową są właśnie kotły gazowe. Wybór na rynku jest ogromny, dlatego warto mieć świadomość jakie wyróżniamy rodzaje kotłów i jaki wybrać najodpowiedniejszy dla siebie. Jest to kluczowa sprawa bo kotły różnią się mocą jak i amortyzacją inwestycji oraz wieloma innymi czynnikami.

Pierwszym z nich jest kocioł gazowy atmosferyczny, który jest produkowany jako stalowy bądź żeliwny. Gaz spala się w nim w specjalnej komorze spalania, tlen dostarczany jest z otoczenia, jego ilość zależy wyłącznie od ilości doprowadzanego gazu. Kocioł ten za każdym razem wykorzystuje taką samą moc. Jeżeli zastosuje się grzejniki o małej pojemności wodnej kocioł będzie przerywał swą prace co chwilę, niesie to za sobą duże straty energetyczne.
Kolejnym z nich jest kocioł gazowy atmosferyczny z palnikiem modulowanym. Proces spalania jest podobny do poprzednika, z tym, że ilość gazu jest zależna od temperatury kotła i wody. Kocioł ten nie wyłącza się tak często jak ten omawiany powyżej, zużywa mniejszą ilość gazu i jest bardziej sprawne.

Wyróżniamy także kocioł  z zamkniętą komorą spalania. Jego działanie odróżnia fakt, że  tlen doprowadzany jest specjalnym przewodem z zewnątrz, a komora spalania jest zamknięta na pomieszczenie z kotłem. Często mają zamontowany wentylator przy wlocie powietrza do komory spalania. Kotły te sprawdzają się w pomieszczeniach, w których jest zbyt krótki komin, aby zapewnić wymagany ciąg powietrza. Stosowane są na najwyższych piętrach budynków oraz w pomieszczeniach takich jak łazienka bądź kuchnia.

Kotły gazowe z palnikiem wentylatorowym mają zamkniętą komorę spalania. Powietrze dostarczane jest z zewnątrz specjalnym przewodem, za pomocą wentylatora zostaje zmieszane z gazem. Usuwanie spalin może następować poprzez przewód w ścianie bądź kominie. Jest on o wiele bardziej sprawny niż inne kotły z zamkniętą komorą spalania.

Kocioł gazowy kondensacyjny jest konstruowany jako wiszący kocioł z zamkniętą komorą spalania. Pozyskują energię cieplną nie tylko ze spalania, ale także ze skraplania pary wodnej. Temperatura spalin jest o wiele niższa niż w innych kotłach. Urządzenia te posiadają dzięki temu  większą sprawność działania. Powstający kondensat trafia do miejskich ścieków, nie zanieczyszczając jednak środowiska z powodu kwaśnego odczynu.