Badanie świadomości i zachowań ekologicznych Polaków

Badanie świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski” to realizowany czwarty rok z rzędu (2011-2014) projekt badawczy Ministerstwa Środowiska sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu. Jak podsumowują autorzy tegorocznego badania (wykonanego w październiku br. przez TNS Polska) „przez te cztery lata wiele zdążyło się zmienić. W wynikach cyklicznych badań nastrojów społecznych i ekonomicznych widać było, jak - w poczuciu Polaków - realia życia systematycznie pogarszały się i jak obecnie ulegają stopniowej poprawie”.

Segregacja odpadów w domu

Przykładem jest choćby pozytywny odbiór społeczny nowych regulacji prawnych i organizacyjnych w gospodarce odpadami. TNS Polska: w ciągu ostatnich czterech lat regularna segregacja odpadów systematycznie zyskiwała na popularności. Odsetek osób regularnie segregujących odpady wynosi w tym roku 68%. Brak odpowiedniej infrastruktury (tj. np. pojemników) nie jest już najczęściej deklarowaną przyczyną niesegregowania odpadów. Jest nią brak miejsca na segregację w domu.

My, konsumenci…

Ponad połowa badanych pozytywnie ocenia obecny stan gospodarki odpadami. A we własnym domu? Poziom świadomości ekologicznej Polaków wciąż nie jest zadowalający – ocenia TNS Polska - z jednej strony jesteśmy przekonani co do indywidualnej odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego, z drugiej wciąż popularność zachowań konsumenckich wspierających ochronę środowiska jest ograniczona. Ale i tu wiele się zmienia na lepsze: podobnie, jak w poprzednich latach, Polacy wspierają ochronę środowiska, korzystając z toreb wielokrotnego użytku (zawsze lub często robi to ponad 70% osób).

Rośnie zaufanie do NFOŚiGW

W tegorocznym badaniu również Narodowy Fundusz podniósł swoje „notowania”. Respondenci pytani o „zaufanie do instytucji” w kolejnych latach 2012, 2013 i 2014 wystawiają Narodowemu Funduszowi stale rosnącą ocenę poziomu zaufania – kolejno: 53, 61 i 64%.

NFOŚiGW