Energetyczne sorgo podstawą do produkcji biopaliw?

Amerykańska spółka NexSteppe wkrótce rozpocznie na wielką skalę produkcję biopaliw z wyhodowanej przez siebie energetycznej odmiany sorgo. 

Wyhodowana roślina dostosowana jest do potrzeb energetycznych, cechuje ją bowiem szybki wzrost (do 6 m w ciągu czterech miesięcy), małe wymagania co do gleby i odporność na suchy klimat. Według prognoz, wkrótce może zastąpić stosowaną do produkcji biopaliw kukurydzę.

W chwili obecnej specjalna odmiana sorgo uprawiana jest na większą skalę w Brazylii, trwają jednak testy w 15 kolejnych krajach, takich jak: Chiny, Indie, Niemcy, RPA, USA i Kanada.

Wprowadzenie na masową skalę hodowli energetycznego sorgo mogłoby rozwiązać dylematy związane z wykorzystywaniem do produkcji biopaliw surowców pochodzenia spożywczego. Choć nie zostało to udowodnione, niektórzy specjaliści uważają, że rosnące zapotrzebowanie z sektora energetycznego może częściowo stać za wzrostem cen żywności.

Zaletą sorgo jest również większa produkcja biomasy z jednostki powierzchni oraz niewielkie wymagania glebowe, co sprawia, że może być hodowane w warunkach niedostępnych dla innych roślin energetycznych.

NexSteppe opatentowała dwie odmiany energetycznego sorgo. Pierwsza z nich, Malibu, przeznaczona jest do produkcji paliw ciekłych. Druga, Palo Alto, ma nadawać się idealnie do produkcji ciepła i energii. Spółka zapewnia przy tym, że do otrzymania obu odmian sorgo nie stosowała modyfikacji genetycznych.

Źródło: PAP