Elektrownia Siekierki otrzyma wsparcie z funduszy norweskich

O roli funduszy norweskich w systemie finansowania ochrony środowiska w Polsce rozmawiali, podczas środowego spotkania, Vidar Helgesen, minister ds. Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego w rządzie Królestwa Norwegii oraz Maciej Grabowski, minister środowiska.

Spotkanie odbyło się w ramach wizyty ministra Helgesena w Elektrociepłowni Siekierki, gdzie realizowany jest projekt Przebudowa kotła K1 celem dostosowania do spalania biomasy w EC Siekierki w Warszawie. Inwestycja ta jest współfinansowana ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego, czyli tzw. funduszy norweskich.

Uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się z założeniami projektu, a także przyjrzeć się postępom prac. Przedsięwzięcie to polega na przebudowie istniejącego kotła pyłowego, opalanego dotychczas miałem węglowym, na kocioł opalany biomasą. Dzięki tej zmianie nastąpi zmniejszenie zanieczyszczeń, a tym samym powietrze w Warszawie stanie się bardziej czyste. Redukcja emisji dwutlenku węgla wyniesie 227 tys. ton.

Całkowita wartość projektu to: 121,7 mln zł, zaś wartość dotacji z funduszy norweskich – 20 mln zł. Oddanie przebudowanego kotła zaplanowano na lipiec przyszłego roku.

Ministerstwo Środowiska