Nowe przepisy dotyczące efektywności energetycznej

Nowe przepisy dotyczące efektywności energetycznej

 

Obowiązek informowania o efektywności energetycznej wszystkich sprzedawanych w Polsce sprzętów elektrycznych - nie tylko na etykietach, ale także w materiałach promocyjnych, to niektóre zmiany wprowadzane przez przepisy wchodzące w życie 1 lutego 2013.

 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów informuje, że Nowe zasady wprowadza “Ustawa o obowiązkach w zakresie informowania o zużyciu energii przez produkty wykorzystujące energię", która dostosowuje przepisy krajowe do obowiązujących wymagań w UE.

 

Etykiety, które umożliwiają konsumentom porównać wydajność urządzeń oraz wybrać spośród nich te najbardziej efektywne pod względem zużycia energii wody czy detergentów, są stosowane od połowy lat 90 -tych ubiegłego wieku. Musiały być umieszczone jedynie na sprzęcie gospodarstwa domowego, nowa regulacja rozszerzyła ten obowiązek na wszystkie produkty wykorzystujące energię.

 

Producenci oraz importerzy będą mieli obowiązek dołączenia do produktów oferowanych etykiety, określające klasę efektywności energetycznej oraz zużycie innych podstawowych zasobów (np. woda, detergenty). Dane te powinny znaleźć się również w karcie produktu oraz w dokumentacji technicznej, którą przedsiębiorcy mają obowiązek przechowywać.

Mają takżeobowiązek udostępniania konsumentom informacji o klasie efektywności energetycznej we wszystkich materiałach promocyjnych. Dane te powinny się znaleźć w instrukcjach, ulotkach, katalogach, a także w reklamach radiowych i telewizyjnych oraz w Internecie.

Dokumentacja techniczna będzie musiała być przechowywana przez pięć lat po wprowadzeniu do obrotu lub oddaniu do użytku ostatniego egzemplarza danego produktu. Przez ten czas organy dokonujące kontroli będą mogły żądać przekazania dokumentacji technicznej w celu sprawdzenia informacji umieszczanych na etykietach i w kartach produktów.

Za nie wywiązanie się z obowiązków informacyjnych oraz utrudnianie lub uniemożliwianie kontroli, grożą kary pieniężne w wysokości od pięciokrotnego do dwudziestokrotnego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.  

Obowiązek informowania o efektywności energetycznej wszystkich sprzedawanych w Polsce sprzętów elektrycznych - nie tylko na etykietach, ale także w materiałach promocyjnych, to niektóre zmiany wprowadzane przez przepisy wchodzące w życie 1 lutego 2013.