2013 rok gorszy dla energetyki wiatrowej?
Ubiegły rok był rekordowy pod względem rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce. Przybyło okoł 720 megawatów nowych mocy. Ten rok ma być znacznie gorszy - prawdopodobnie ilość nowych moc nie przekroczy 500 megawatów.
W 2012 roku przybyło 720 megawatów farm wiatrowych, jest to najlepszy wynik w dotychczasowym rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce. Na koniec roku łączna moc elektrowni wiatrowych w Polsce wyniosła 2,5 tysiąca megawatów.
Najwięcej nowych mocy wiatrowych w 2012 roku przybyło w województwie pomorskim – 272 megawatów, za nim uplasowało się województwo wielkopolskie z 254 megawatami, a na trzecim miejscu znalazło się kujawsko-pomorskie z 216 megawatami.
Najmniej nowych mocy wiatrowych przybyło w województwie małopolskim- 3 megawaty i w lubelskim -2 megawaty.
Z „Krajowego Planu Działań w zakresie odnawialnych źródeł energii” wynika, że moc farm wiatrowych powinna rosnąć co roku o 500 megawatów. Z powodu braku finansowania nowych projektów, osiągnięcie wymaganego wskaźnika nowych mocy w tym roku będzie trudne do osiągnięcia.