Płytowy fundament grzewczy - wady i zalety

Fundament pełni jedną z najważniejszych ról w konstrukcji domu, choć na co dzień go nie widać. Może też pełnić inną rolę – pomóc w ogrzewaniu budynku i ograniczyć straty ciepła, zwiększając jednocześnie energooszczędność domu.

Projekty domów często posiadają płytowy fundament grzewczy, który hamuje przenikanie wilgoci do domu, i co się z tym wiąże, wpływa na stabilizację temperatury wewnątrz budynku. Zapewnia użytkownikom komfort cieplny i co bardzo istotne, wpływa na obniżenie kosztów eksploatacji. Sama nagrzana płyta działa na zasadzie akumulatora ciepła, czyli oddaje tyle energii cieplnej do pomieszczeń, ile jest zapotrzebowania na daną chwilę.

Niestety nie każdy fundament daje możliwość tego typu realizacji. Funkcje grzewcze można spotkać tylko i wyłącznie w płytowych fundamentach grzewczych. Są to specjalne konstrukcje, które łączą posadowienie budynku z jego ogrzewaniem. Jest to bardzo uniwersalne i jedyne w swoim rodzaju rozwiązanie, ponieważ każdorazowo jest projektowane indywidualnie.

Czy płyta fundamentowa jest energooszczędna?

Płyta fundamentowa, która ma wbudowany system grzewczy, bardzo dobrze chroni dom przed pleśnią i wilgocią. Dzięki jej znacznej powierzchni można ją montować na gruncie o małej nośności. Z kolei nieduża głębokość posadowienia tego typu fundamentu sprawia, że nadaje się on na posesje, na których poziom wód gruntowych jest szczególnie wysoki. Wystarczy usunąć 10 centymetrową warstwę humusu i w to miejsce położyć warstwę drenażową powstałą z zagęszczonego piasku, żwiru lub też pospółki a następnie przystąpić do prac montażowych.

W projektach domów z płytą fundamentową to gorące powietrze pełni funkcję czynnika grzewczego. Rozprowadzane jest ono siecią kanałów zatopionych w betonie. Jest to obieg zamknięty. Kanały te zostają podłączone do agregatu grzewczego, który znajduje się w metalowej obudowie, umieszczonej całkowicie w płycie fundamentowej, z dostępem ukrytym pod płytą maskującą. Odległość między rurami to od 0,8m do 1,2m. Dzięki takiemu rozłożeniu źródłem ciepła staje się cała płyta fundamentowa. W początkowej fazie akumuluje ona ciepło a następnie oddaje do wnętrza domu. Nie występuje tu, lub jest zminimalizowany problem związany ze stratami energii.

Przedsięwzięcie to należy jednak bardzo dokładnie zaplanować, jeszcze zanim zabierzemy się do wykonywania prac. Fundament tego typu musi optymalnie zaspokajać potrzeby użytkowników domku związane z poborem ciepła. Po zabetonowaniu przewodów nie będzie już bowiem możliwości dokonania jakichkolwiek zmian.

Jak zbudowany jest fundament grzewczy?

Bardzo istotna jest również prawidłowa i starannie wykonana izolacja fundamentu - także przeciwwilgociowa i przeciwwodna. Tak od strony gruntu, jaki i od strony cokołu. Izolacje należy wykonać przy pomocy płyt styropianowych o właściwej grubości. Najbardziej odpowiednia jest 16 centymetrowa warstwa, ułożona dwuwarstwowo, sposobem mijankowym. Tylko gdy izolacja będzie ułożona zgodnie z zasadami, możemy mówić, że dysponujemy domem energooszczędnym. Wbrew pozorom, wykonanie fundamentu domu z płyty grzewczej nie zajmuje dużo czasu. Dla powierzchni budynku wynoszącej około 130m2 jest to ok. 5-7 dni:

  1. Najpierw usuwa się z powierzchni gruntu warstwę nienośną.
  2. Następnie niewielki wykop o głębokości zaledwie kilkunastu centymetrów wypełnia się piaskiem.
  3. Kolejny etap to wyznaczenie zewnętrznego obrysu fundamentu.
  4. Po wyprowadzeniu przyłączy kanalizacyjnych ustawia się styropianowe elementy, które tworzą cokół budynku i jego izolację pionową. Powierzchnia między elementami wypełniona jest płytami ze styropianu, które stanowią poziomą izolację budynku.
  5. Następnie układa się siatkę zbrojeniową płyty fundamentowej i instaluje rury grzewcze w ustalonych wcześniej miejscach i połączenie ich w obiegu z agregatem.
  6. Ostatnim etapem jest betonowanie fundamentu domu.

Powietrze może zostać ogrzane na wiele sposobów, np. za pomocą pompy ciepła, kominka, kotła olejowego, gazowego, kotła na paliwo stałe, czy też elektrycznego. Powietrze może też ogrzać sieć elektrociepłownicza. Dzięki grzałkom elektrycznym, czy też wodnym wymiennikom ciepła, istnieje możliwość przejścia w każdej chwili na inny rodzaj ogrzewania.

Technologia ta z całą pewnością należy do energooszczędnych. Dodatkowo jest to system idealny dla alergików, ponieważ nie wysusza powietrza i nie powoduje unoszenia kurzu.