Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

› forum portalenergia.pl

szukaj na forum

Energia
2013-07-11 15:26 100%
1

Tak dla energii odnawialnej. Polacy chcą produkować OZE

rozpoczęty ponad rok temu przez Energia

Z wyników najnowszych badań jasno wynika, że chcemy produkować energię z OZE. O zapatrywaniach Polaków na energię odnawialną dowiadujemy się z raportu pt. „Krajowy Plan Rozwoju Mikroinstalacji Odnawialnych Źródeł Energii.

Z mapy drogowej dla energetyki prosumenckiej opracowanej przez Instytut Energetyki Odnawialnej na zlecenie Związku Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej dowiadujemy się, że aż 45% Polaków chce instalować w swoich domach mikroinstalacje OZE. Ich rynek szacowany jest na 4,5 mld zł, a do roku 2020 może zwiększyć się sześciokrotnie.

W mikroinstalacje jak dotąd zainwestowało 223 tysiące mieszkańców naszego kraju. Były   to inwestycje w  kolektory słoneczne, pompy ciepła, małe elektrownie wiatrowe, kotły na biomasę, mikrobiogazownie i domowe systemy fotowoltaiczne. Jeżeli do 2020 roku przy realizacji rządowego planu działania rynek mikroinstalacji osiągnie wartość ponad 26 mld złotych, same tylko inwestycje w przydomowe mikroźródła do produkcji energii elektrycznej wyniosłyby 12 mld zł  i dostarczyłyby 1,9 GW mocy.

Zgodnie z wynikami badań TNS OBOP polskie społeczeństwo jest zainteresowane korzystaniem z energii odnawialnej. 45% badanych deklaruje chęć inwestowania w tym sektorze, 21% planuje inwestycje w przydomowe źródła energii odnawialnej w ciągu najbliższych 2 lat. Szczególnym zainteresowaniem wśród Polaków cieszy się energia słoneczna, na którą wskazało 31% ankietowanych.

Z analiz raportu „Krajowy plan rozwoju mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii do roku 2020” wynika również, że dzięki inwestycjom gospodarstw domowych liczba prosumentów czyli aktywnych konsumentów wytwarzających energię celem sprzedaży jej nadwyżek zwiększy się do 2,5 mln w 2020 roku. Zapewniłoby to 54 tysiące zielonych miejsc pracy, w tym 15 tysięcy w sektorze produkcji urządzeń.

- Przygotowywana nowelizacja prawa energetycznego tzw. „mały trójpak” częściowo znosi prawne i biurokratyczne bariery dla inwestujących w mikroinstalacje. To dobrze, że Parlament postanowił zwolnić prosumentów z opłaty przyłączeniowej oraz pozwolenia na budowę mikroinstalacji, a także obowiązku rejestracji działalności gospodarczej – mówi Grzegorz Wiśniewski, prezes ZP FEO. Natomiast proponowane przez Rząd w autopoprawce obniżenie o 20 % ceny za energię wprowadzaną do sieci przez prosumentów nie ma uzasadnienia w świetle celów dyrektywy o promocji odnawialnych źródeł energii. Oznacza to nierówne traktowanie osób fizycznych - właścicieli przydomowych mikroinstalacji oraz dużych firm, a tym samym podważa sens prowadzenia działalności prosumenckiej – dodaje.

- Skutki dzisiejszych decyzji w sprawie odnawialnych źródeł energii będą odczuwalne przez kilkadziesiąt lat. Najwyższy czas uruchomić potencjał drzemiący w mikroinstalacjach OZE i uchwalić ustawę w kształcie, który zapewni rozwój energetyki prosumenckiej – komentuje prof. Maciej Nowicki. W Europie Zachodniej taka polityka przynosi wymierne efekty. W Wielkiej Brytanii po wprowadzeniu programu stałych taryf dla prosumentów w 2009 r., liczba mikroinstalacji wzrosła z 98 tys. w 2008 r. do 358,3 tys. w 2012 r. Łączna moc brytyjskich mikroinstalacji już obecnie wynosi 1,66 GW.

Publikacja raportu zbiega się z pracami Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nad programem „Prosument”, którego budżet wyniesie prawdopodobnie 600 mln złotych przeznaczonych na wsparcie inwestycji prosumenckich w latach 2014-2018.

Źródło: Instytut Energetyki Odnawialnej

oceń temat 0 0 zgłoś do moderacji

Brak odpowiedzi do tematu

Interesujący temat? Dołącz do dyskusji.
dodaj odpowiedź
Dołącz do dyskusji
Tytuł posta Twój nick
Treść posta
serwis portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści na forum. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).